По 73-ти пат доделени наградите „Еми“

73-ти Еми награди ги пронајдоа своите победници

1708150
По 73-ти пат доделени наградите „Еми“

 

Објавени добитниците на Еми наградите во 2021 година, кои во Соединетите Американски Држави (САД) се сметаат за „Телевизиски Оскари“.

Церемонијата по повод доделувањето 73-те награди Еми се одржа на Патеката за настани во живо (Live’s Event Deck) во Лос Анџелес.

На доделувањето на наградата, „The Crown“ (Круна) ја доби наградата „Најдобра драмска серија“, додека Оливија Колман ја доби наградата „Најдобра актерка“, а Џош О’Конор наградата „Најдобар актер“ за настапите во сериите.

Некои од продукциите што ги освоија Еми наградите во 2021 година се следниве:

Најдобра ТВ серија - драма: „The Crown“ (Круната)

Најдобра серија - комедија: „Тед Ласо“

Најдобра мини серија: „Гамбит на кралицата“ (The Queen’s Gambit)

Најдобра актерка - драма: Оливија Колман, „Круна“

Најдобар актер - драма: Џош О'Конор, „Круната“

Најдобра актерка - комедија: Џин Смарт, „Hacks“

Најдобар актер - комедија: Џејсон Судеикис, „Тед Ласо“

Најдобра актерка – ТВ мини серија: Кејт Винслет, „Mare of Easttown“

Најдобар актер - ТВ мини серија: Јуан Мекгрегор, „Халстон“Слични вести