Синоќа свечено беа доделени наградите на Американската академија за филмси уметности „Оскар“

Филмот „The Shape of Water“ добитник на наградата Оскар за најдобар филм

922766
Синоќа свечено беа доделени наградите на Американската академија за филмси уметности „Оскар“

Филмот „The Shape of Water“ добитник на наградата Оскар за најдобар филм која беше доделена по 90-ти пат од страна на Академијата.

Останатите награди кои беа доделени на свечената манифестација во салата Долби во Лос Анѓелес чиј водител беше Џими Кимбел се следните:

Наградата за најдобра режија ја доби режисерот Guillermo del Toro за филмот „The Shape of Water“;

Наградата за најдобра машка улога ја доби актерот Gary Oldman за улогата во филмот „Darkest Hour“;

Наградата за најдобра женска улога ја доби актерката Frances McDormand за улогата во филмот „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“.Слични вести