Доделени Греми наградите за 2016

На годинашното 58-мо издание на музичките награди Греми својот белег го удри Тејлор Свифт која освои награди во три гранки

433398
Доделени Греми наградите за 2016

Доделени годинашните (2016) музички награди Греми.

Најпрестижните награди на светот на музиката Греми на својата 58-годишнина повторно станаа сцена на големо воодушевување.

На церемонијата на доделување на наградите која започна во 03:00 часот според турско време беше приредена модна парада на светски познати ѕвезди.

На годинашната церемонија на Греми наградите својот белег го удри Тејлор Свифт која доби награди во три гранки.

Наградата албум на годината ја доби Тејлор Свифт со „1989“, додека наградата за виде запис на годината ја доби Марк Ронсон со „Uptown Funk“.

Наградата најдобра песна на годината ја доби Ед Ширен за песната „Thinking Out Loud“, а наградата најдобар нов артист ја доби Меган Трејнор.

Наградата за најдобар рок албум пак ја доби Мујз за албумот „Drones“, додека наградара за најдобра рап музика ја доби Кендрик Ламар.
Слични вести