Претседателката на Литванија престојуваше во посета на Кападокиј

Кападокија содржи низа историски и природни убавини и претставува многу специфично место

141240
Претседателката на Литванија престојуваше во посета на Кападокиј

Претседателката на Литванија Далиа Грубаускаите по официјалната посета на Турција, престојуваше во посета на Кападокија, еден од значајните туристички центри на Турција.

Вчера во пладневните часови литванската претседателка Далиа Грубаускаите со специјален авион слета на аеродромот НевшехирКападокија.
Претседателката Грубаускаите ги посети културно-историските знаменитости и туристичките места како што се Учхисар, долината Ѓуверџинлик, музејот под отворено небо Ѓореме, Подземниот град во месноста Озконак кај Аванос.
Кападокија содржи низа историски и природни убавини и претставува многу специфично место. Многу ми се допадна, рече претседателката Грубаускаите.


Тагови:

Слични вести