Газпром спремен за повторно започнување на разговорите со Турција за Турски тек

Руската енергетска компанија Газпром соопшти дека е спремна за продолжување на разговорите со Турција за гасоводниот проект Турски Тек

520117
Газпром спремен за повторно започнување на разговорите со Турција за Турски тек

Портпаролот на Газпром Сергеј Купријанов изјави дека се подготвени за повторно започнување на разговорите за реализација на проектот Турски тек.

По писмото кое што претседателот на Републиката Реџеп Тајјип Ердоган го испрати до рускиот претседател Владимир Путин се очекува една од значајните точки на дневниот ред на односите помеѓу двете земји да бидат и случувањата во врска со проектот Турки тек.Слични вести