Коронавирус Последна состојба (Ковид-19)

Последни податоци, статистики, стапки на случаи и смртност во врска со коорнавирусот во светот. Со интерактивна карта можете да го следите секој детал, можете да ја видите веднаш последната состојба во земјите.

*Податоците на случаи се објавуваат редовно од страна на Универзитетот Џон Хопкинс. Може да не ги одразуваат најажурираните податоци за секоја земја. Се ажурираат соопштувајќи ги земјите официјалните бројки.
Општо во светот
Број на случаи156.677.623
Починати3.269.220
Оздравени134.860.437
Име на земјаБрој на случаиПочинатиОздравениАктивни случаи
САД33.369.192594.00626.105.4116.669.775
Индија21.485.285234.07117.597.4103.653.804
Бразил15.009.023417.17613.591.3351.000.512
Франција5.728.090105.8504.786.754835.486
Турција4.977.98242.1874.626.799308.996
Русија4.855.128112.2464.472.338270.544
Обединето Кралство4.428.553127.5834.240.47560.495
Италија4.082.198122.2633.557.133402.802
Шпанија3.559.22278.7263.239.382241.114
Германија3.486.46284.8113.107.300294.351
Аргентина3.095.58266.2632.757.230272.089
Колумбија2.951.10176.4142.773.220101.467
Полска2.818.37868.9932.546.751202.634
Иран2.610.01873.9062.057.692478.420
Мексико2.358.831218.1731.879.713260.945
Украина2.097.02445.4511.711.709339.864
Перу1.824.45762.9761.720.66540.816
Индонезија1.697.30546.4961.552.53298.277
Чешка1.641.12029.5211.569.86241.737
Јужна Африка1.590.37054.6201.511.90523.845
Холандија1.538.58917.2691.295.738225.582
Канада1.265.32024.4891.159.50681.325
Чиле1.229.24826.8951.166.22736.126
Ирак1.098.18715.673986.13496.380
Филипини1.080.17217.991999.01163.170
Романија1.062.52728.7101.005.62328.194
Белгија1.003.74624.406878.558100.782
Шведска1.002.12114.158827.604160.359
Пакистан845.83318.537743.12484.172
Израел838.8286.374831.3311.123
Португалија838.47516.988798.95222.535
Унгарија787.64728.297546.246213.104
Бангладеш769.16011.796702.16355.201
Јордан717.9309.014698.20110.715
Србија697.2416.499653.82136.921
Швајцарија669.06710.695599.67758.695
Австрија627.48410.333597.92219.229
Јапонија616.12310.517542.56963.037
Либан531.2347.415475.38348.436
Обединети Арапски Емирати530.9441.604511.34018.000
Мароко513.0169.049499.9174.050
Малезија427.9271.610392.55533.762
Саудиска Арабија423.4067.032406.5899.785
Бугарија408.37216.800345.48946.083
Еквадор395.32719.018329.58246.727
Словачка384.66011.920366.2306.510
Непал368.5803.529292.49072.561
Панама366.3646.255356.1443.965
Белорусија364.9512.602355.5316.818
Грција355.44510.847320.96623.632
Хрватска341.0527.355321.75511.942
Казахстан334.8123.833288.18742.792
Азербејџан324.6854.635301.00619.044
Грузија317.7194.227297.67615.816
Тунис317.01011.208272.50533.297
Боливија312.40713.123257.27742.007
Западен Брег и Газа300.3873.326281.58615.475
Парагвај291.5406.883241.04043.617
Кувајт281.7721.621265.53014.621
Доминиканска Република269.1843.514230.03335.637
Коста Рика263.0943.341211.04348.710
Етиопија260.8023.822205.45851.522
Данска256.4822.493243.71810.271
Литванија254.0914.000228.69621.395
Молдавија252.1535.912242.3633.878
Ирска251.4744.921233.98612.567
Словенија244.5564.282230.6029.672
Египет234.01513.714175.11745.184
Гватемала232.4397.677210.36914.393
Ерменија218.3254.192202.27311.860
Хондурас216.9645.43979.925131.600
Уругвај213.4492.972184.50625.971
Катар209.470493198.22710.750
Венецуела202.5782.226185.31215.040
Босна и Херцеговина200.3538.762163.44528.146
Оман199.3442.083181.69615.565
Бахреин184.697670172.00612.021
Либија179.1933.059165.50410.630
Нигерија165.3012.065155.4247.812
Кенија162.0982.850110.48048.768
Северна Македонија153.4615.042136.54511.874
Бурма142.8743.210131.9997.665
Албанија131.5102.406114.36214.742
Јужна Кореја126.0441.860116.0228.162
Естонија124.1471.187114.6188.342
Алжир123.4733.30786.00734.159
Латвија121.5092.178110.9048.427
Шри Ланка119.424734100.88517.805
Норвешка115.41176788.95225.692
Куба112.714701106.4095.604
Црна Гора98.0421.52694.4952.021
Киргизистан97.2781.64090.6115.027
Узбекистан93.17665788.9753.544
Гана92.82878390.4621.583
Замбија91.9461.25690.264426
Кина90.7394.63685.795308
Финска88.07891946.00041.159
Тајланд76.81133646.79529.680
Камерун74.9461.15270.4973.297
Мозамбик70.10881967.6961.593
Ел Салвадор69.9972.14365.5312.323
Турска Република Северен Кипар68.44232839.06129.053
Луксембург68.02080164.7272.492
Авганистан61.4552.67353.9614.821
Сингапур61.2863160.873382
Намибија49.46067446.9221.864
Боцвана48.41773446.2261.457
Јамајка46.33879821.89323.647
Кот Д'Ивоар46.31529145.764260
Монголија42.46414227.24215.080
Уганда42.15234541.652155
Сенегал40.5781.11639.285177
Зимбабве38.3981.57536.027796
Мадагаскар38.33769534.7272.915
Малави34.1511.15232.135864
Судан33.6482.36527.2474.036
Малдиви33.3687725.6757.616
Малта30.42041629.744260
Демократска Република Конго30.20177026.3193.112
Австралија29.89391028.712271
Ангола27.92162224.5032.796
Кабо Верде25.52623022.1053.191
Рванда25.48633823.8761.272
Габон23.20114019.7403.321
Сирија23.1911.63117.9323.628
Гвинеја22.50514820.0782.279
Реунион21.60115019.8481.603
Француска Гвајана20.2261049.99510.127
Мајот20.1341702.96417.000
Француска Полинезија18.77614118.61718
Мавританија18.57645617.817303
Есватини18.47367117.76834
Камбоџа17.6211146.84310.664
Гваделуп15.3602102.24212.908
Сомалија14.3687456.1527.471
Мали14.0294938.8784.658
Гвајана13.95731011.7871.860
Андора13.36312712.900336
Буркина Фасо13.35316213.11180
Tajikistan13.3089013.2180
Хаити13.16426312.154747
Того13.06812311.3851.560
Белизе12.68232312.27386
Тринидад и Тобаго12.3961918.9693.236
Курачао12.22211311.907202
Хонгконг11.79921011.468121
Папуа Нова Гвинеја11.63012110.3121.197
Мартиник11.558839811.377
Џибути11.30714811.006153
Конго11.0161478.2082.661
Суринам10.8162139.656947
Lesotho10.7493196.4274.003
Аруба10.72110010.482139
Бахами10.7112119.733767
Јужен Судан10.62011510.312193
Бенин7.8841007.652132
Екваторска Гвинеја7.6941127.279303
Никарагва6.9891834.2252.581
Централно Африканска Република6.674935.1121.469
Исланд6.500296.332139
Јемен6.4261.2652.9712.190
Шејсели6.373285.2771.068
Гамбија5.9251755.547203
Нигер5.2861924.870224
Сан Марино5.067904.93542
Чад4.8541704.61272
Сент Луција4.602754.415112
Гибралтар4.286944.1884
Бурунди4.09367733.314
Сиера Леоне4.068793.078911
Каналски Острови4.056863.95614
Барбадос3.929453.83153
Comoros3.8471463.68120
Гвинеја Бисао3.738673.373298
Еритреја3.734123.602120
Виетнам3.090352.560495
Лихтеншајн2.961572.84361
Источен Тимор2.87041.4491.417
Нов Зеланд2.634262.58226
Монако2.475322.39746
Бермуда2.429302.016383
Теркс и Кејкос2.402172.35827
Сао Томе и Принципи2.317352.25824
Сен Мартин2.247272.19723
Либерија2.113851.95969
Сент Винсент и Гренади1.889121.733144
Сен Мартин1.773121.399362
Остров Мен1.590291.54912
Карипска Холандија1.573161.54017
Антиква и Барбуда1.232321.014186
Мауритиус1.216171.11188
Лаос1.17701011.076
Тајван*1.173121.07586
Бутан1.16111.028132
Сен Бартелеми9741462511
Фарски Острови66816625
Кајмански Острови54525367
Танзанија50921183305
Wallis and Futuna445744394
Брунеи22832187
Британски Девствени Острови216119124
Доминик17401722
Гранада16011581
Фиџи12938442
Нова Каледонија12405866
Ангуила9503560
Фолкландски Острови (Малвинас)630630
Макао490490
Сент Китс и Невис450441
Гренланд310310
Холи Си2701512
Сен Пјер и Микелон250250
Solomon Islands200200
Монте Сера201190
Западна Сахара10181
Vanuatu4130
Marshall Islands4040
Samoa3021
Saint Helena2020
Micronesia1010
American Samoa0000
Antarctica0000
Bouvet Island0000
Cocos (Keeling) Islands0000
Cook Islands0000
British Indian Ocean Territory010-1
Christmas Island0000