На денешен ден, 12 јули

На денешен ден 1958 година, почнаа да кулминираат немилите настани на Кипар. Во поставена заседа беа убиени 5 мина кипарски Турци

1234379
На денешен ден, 12 јули

- На денешен ден 1936 година, на Олимписките игри во Берлин првиот олимписки медал за Турција го освои Мерсинли Ахмет (Киреччи). Во категоријата до 71 килограми го освои третото место и се закити со медал.

- На денешен ден 1947 година, помеѓу САД и Турција беше потпишан првиот билатерален договор кој што предвидуваше воена и економска помош.

- На денешен ден 1958 година, почнаа да кулминираат немилите настани на островот Кипар. Во поставена заседа беа убиени 5 мина кипарски Турци.

- На денешен ден 1967 година, во Неварк (Њу Џерси) започнаа расистички бунтови кои што траеја 6 дена. Како последица на тоа животот го загубија 27 лица.

- На денешен ден 1993 година, убавицата на Турција Арзум Онан беше избрана за европска убавица.

- На денешен ден 1993 година, во силниот  земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер во океанот во близина на јапонскиот остров Хокаидо, животот го загубија 230 лица.Слични вести