Kratak pregled današnjeg turskog tiska

1707890

List Sabah u vijesti pod naslovom "Predsjednik parlamenta Šentop kritikovao imigracijsku politiku EU" piše da je predsjednik Velike narodne skupštine Turske Mustafa Šentop kritikovao EU zbog nedostataka imigracijske politike i dodao: "Sve dok EU ne bude ispunila svoja obećanja i ne bude sprovela potrebne humanitarne akcije odredište se ne može promijeniti“.

List Yeni Šafak u vijesti pod naslovom "Američki politikolog Coffey: Turski utjecaj raste u centralnoj Aziji, Kavkazu i Afganistanu" prenosi da je Luke Coffey, direktor Centra za vanjsku politiku Douglas i Sarah Sarah, izjavio da postoji mogućnost turske dominacije u centralnoj Aziji, na Kavkazu i u Afganistanu.

List Hurriyet u vijesti pod naslovom „Turska prvi put osvojila prvo mjesto na takmičenju mladih naučnika EU" piše da je Turska prvi put osvojila prvo mjesto na evropskom takmičenju za nauku mladih na kojem učestvuje od 2005 godine. Na takmičenju, na kojem su učestvovali mladi iz 34 zemlje, Turska je učestvovala sa 6 projekata od kojih je 5 osvojilo nagrade.

List Haberturk u vijesti pod naslovom „Za osam mjeseci ostvaren izvoz čaja u vrijednosti od 11,8 miliona dolara“ prenosi da je Turska u periodu od siječnja do kolovozatekuće godine zaradila 11 milijuna 898 tisuća 412 dolara od izvoza čaja u 110 zemalja.  Najveći izvoz ostvaren je u Belgiju, Njemačku, SAD-e, Tursku Republiku Sjeverni Kipar, Francusku i Holandiju.

List Star u vijesti pod naslovom „Nogometna reprezentacija amputiraca Turske prvak Evrope“ piše da je nogometna reprezentacija amputiraca Turske postala prvak Evrope nakon što je u finalu Evropskog nogometnog prvenstva za amputirce u Krakowu u Poljskoj savladala Španjolsku sa 6:0. Nogomentna reprezentacija amputiraca Turske ovom pobjedom je po drugi put zaredom osvojila Evropsko prvenstvo.