Μεγάλη νίκη της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων

Ο αγώνας της Εθνικής Ομάδας με την Ισπανία παίχτηκε στην Κρακοβία της Πολωνίας

1708114

Η Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων στον τελικό αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθληματος Ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων 2021 νίκησε την Ισπανία με 6-0 και έγινε πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά.

Ο αγώνας της Εθνικής Ομάδας με την Ισπανία παίχτηκε στην Κρακοβία της Πολωνίας.

Το πρώτο γκολ της τουρκικής ομάδας σημείωσε στον 6ο λεπτό ο Ομέρ Γκιουλέργιουζ. Στον 10ο λεπτό ο Γκιουλέργιουζ σημείωσε το δεύτερο του γκολ και της ομάδας του.

Το τρίτο γκολ της Εθνικής Ομάδας σημείωσε στον 21ο λεπτό ο Κεμάλ Γκιουλές ενώ το 4ο γκολ ο Ραχμί Οζτζάν. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε με 4-0 υπέρ της τουρκικής εθνικής ομάδας.

Το 5ο γκολ της Εθνικής Ομάδας ήρθε με το χατ τρικ του Ομέρ Γκιουλέργιουζ ενώ το γκολ του Κεμάλ Γκιουλές στον 42ο λεπτό ήταν το 6ο γκολ της τουρκικής ομάδας με αποτέλεσμα να κερδίσει τον αγώνα με 6-0.

Η Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων μετά το 2017 έγινε για δεύτερη φορά πρωταθλήτρια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων.

Ο Ομέρ Γκιουλέργιουζ ο οποίος σημείωσε 11 γκολ έγινε ο πρώτος σκόρερ και επιλέχθηκε επίσης ως ο καλύτερος ποδοσφαιριστής.