Ο Έλφιν Έβανς νικητής στο ράλι Τουρκίας

Την δεύτερη θέση πήρε ο Τιερί Νεβίλ και την τρίτη ο εννιά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Σεμπαστιάν Λεμπ

1494021

Ο Έλφιν Έβανς κέρδισε το ράλι Τουρκίας, τον πέμπτο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ράλι (WRC) της Διεθνής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου (FIA).

Το ράλι Τουρκίας με 65 συμμετοχές από 19 χώρες πραγματοποιήθηκε από τις 18 έως τις 20 Σεπτεμβρίου στο Μάρμαρις του Μούγλα σε 12 ειδικές διαδρομές μήκους 707 χιλιομέτρων.

Ο οδηγός της Red Bull, Έλφιν Έβανς, ήταν ο νικητής του αγώνα με 2:43:02.7.

Την δεύτερη θέση πήρε ο Τιερί Νεβίλ με 2:43:37.9 και την τρίτη ο εννιά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Σεμπάστιαν Λεμπ με 2:44:02.1.

Η πρώτη πεντάδα έχει ως εξής:

1- Έλφιν Έβανς 2:43:02.7

2- Τιερί Νεβίλ 2:43:37.9

3- Σεμπάστιαν Λεμπ 2:44:02.1

4- Κάλε Ροβάνπερα 2:45:38.6

5- Γκας Γκρίνσμιθ: 2:47:11.0

Οι Πόντους Τίντεμαντ-Πάτρικ Μπαρθ (Skoda Fabia R5) που αγωνίζονται για την τουρκική ομάδα Toksport WRT τερμάτισαν πρώτοι στην κατηγορία WRC2.

Οι Γιαγίζ Αβτζί-Ονούρ Βατάνσεβερ (Citroen C3 R5) που αγωνίστηκαν για πέμπτη φορά στο ράλι της Τουρκίας τερμάτισαν τρίτοι στην κατηγορία WRC3.