Στέφθηκε πρωταθλήτρια η Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου Κωφών

Ο αγώνας Τουρκίας-Ουκρανίας παίχτηκε στο γήπεδο Τζανίκ της 19ης Μαΐου στο Σάμσουν

780821

Η Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου Κωφών στα πλαίσια των Ολυμπιακών Αγώνων Κωφών 2017 στο Σάμσουν αναμετρήθηκε με την Εθνική Ομάδα Ουκρανίας όπου ο αγώνας έληξε 0-0 αλλά στα πέναλτι η Εθνική Ομάδα νίκησε την αντίπαλη ουκρανική με 4-3.

Ο αγώνας ποδοσφαίρου Αντρών παίχτηκε στο γήπεδο Τζανίκ της 19ης Μαΐου όπου το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 και στο δεύτερο ημίχρονο δεν σημειώθηκε κανένα γκολ. Στα πέναλτι η Εθνική Ομάδα Τουρκίας νίκησε την αντίπαλη ομάδα με 4-3 και έγινε πρωταθλήτρια και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο.

Η Τουρκία έγινε πρωταθλήτρια Ευρώπης και παγκόσμια πρωταθλήτρια επίσης με το σκορ αυτό έγινε πρωταθλήτρια σε Ολυμπιακούς αγώνες.