Χρυσή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18 στο Ναϊρόμπι η Μιζγκίν Άι

Ο Ερντογάν συνεχάρη τηλεφωνικώς την 17χρονη αθλήτρια που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 11,62 δευτερόλεπτα

770614

Χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα κορασίδων κατέκτησε η Μιζγκίν Άι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της IAAF για αθλητές κάτω των 18 ετών που πραγματοποιείται στην Κένυα.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Διεθνής Ένωσης Ομοσπονδιών Κλασικού Αθλητισμού που πραγματοποιείται στο Ναϊρόμπι η 17χρονη αθλήτρια κατέκτησε την πρώτη θέση με 11,62 δευτερόλεπτα.

«Είμαι περήφανη που κέρδισα το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της Τουρκίας στα 100 μέτρα στις κορασίδες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου», δήλωσε η Άι μετά τον τελικό.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν συνεχάρη τηλεφωνικώς την 17χρονη αθλήτρια που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.