Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Ο Ζέλικο κέρδισε μια πολύ σημαντική νίκη έπειτα από σερί επτά ήττες

716019

Καταπληκτικό ξεκίνημα από την Φενέρμπαχτσε στα πλέι οφ του Final 4 της Ευρωλίγκας των Τουρκικών Αερογραμμών.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό στη Αθήνα με 71-58, κάνοντας την ελληνική ομάδα να απωλέσει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Παναθηναϊκός αν και προηγήθηκε με +16 στο πρώτο ημίχρονο (47- 31), υπέστη μπλακ άουτ από την άμυνα της Φενέρμπαχτσε.  Με το τρίτο δεκάλεπτο οι μαθητές του Ζέλικο επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης και στο 31ο λεπτό προηγούνταν πια με 53- 50 και το επιμέρους σκορ να είναι 22-3, το οποίο και ανέβηκε στο 43 -16 στο τέλος του αγώνα.

Και ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δυο ομάδων θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στις 20 Απριλίου, ενώ η Φενέρμπαχτσε θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό στην Ιστάνμπουλ στις 25 και 27 Απριλίου. Ο πέμπτος αγώνας (αν χρειαστεί) θα είναι πάλι στην Αθήνα, αφού για την πρόκριση Final 4 χρειάζονται 3 νίκες.

Η Αθήνα με τον Ολυμπιακό θα φιλοξενήσει άλλη μια τουρκική ομάδα την Αναντολού Έφες στις 21:00.

Η Νταρουσαφακά από την άλλη θα βγει σε ένα εξαιρετικά δύσκολο αγώνα εκτός έδρας στη Μαδρίτη, στις 22:00.