Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

 

 

 

 

  • Derindeki Gözler

Handan Erdoğan

Producer – Director
Yapımcı – Yönetmen

Erdoğan, who has been working in TRT since 1989, has been doing underwater sports since 2000 and has got 3-star diver certificate. She was qualified with “expert diver” and “underwater video shooter” certificates in 2014 and continued underwater video shooting since then. She works in the production of documentaries culture themed in TRT.

1989 yılından beri TRT’de çalışan Erdoğan, 2000 yılından bu yana sualtı sporları yapıyor ve 3 yıldız balıkadam brövesine sahip. 2014 yılında uzman dalıcı ve sualtı videocusu belgesini alarak sualtı çekimlerine devam etti. Halen TRT’de kültür içerikli belgesel çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

 

 

  • “Jarablus Rising from the Ashes” / “Küllerinden Doğan Cerablus”

Alican Ayanlar

TRT WORLD
TRT WORLD

Alican Ayanlar is a correspondent and presenter in TRT World. He joined the team in May of 2015 during the channel’s launch phase after working with various networks in Turkey for more than a decade. Since joining he has primarily covered the conflict and humanitarian crisis in Syria, often traveling to the country. Ayanlar grew up in the Middle East, North Africa and Far East. He holds a Bachelor of Science from Boston University in Communication Studies.

Alican Ayanlar TRT World’de muhabir ve sunucu olarak görev yapmaktadır. Türkiye’de çeşitli medya kuruluşlarında 10 yıldan uzun bir süre çalıştıktan sonra Mayıs 2015’te kanalın kuruluş safhasında ekibe dahil oldu. TRT World ekibine katıldığı tarihten bu yana öncelikli olarak Suriye’deki çatışma ve insani krizi yerinde takip etti. Çocukluk dönemini Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Uzak Doğuda geçiren Ayanlar, Boston Üniversitesi İletişim Araştırmaları Bölümü’nden mezundur.

 

 

 

 

  • “Silent Death on a Syrian Journey” / “Suriye Yolculuğunda Sessiz Ölüm”

Mouhsinne Ennaimi

TRT WORLD
TRT WORLD

Mouhssine Ennaimi is director- producer at TRT World since 2015. Previously he used to work with the French Network (RFI and France 24) as a correspondent mainly in South Asia and in the Arab world. He covered major events in those regions during the last decade. Mouhssine Ennaimi is also the author of Slumboy and The strength to say No (Published respectively in 2008 and 2011). Recently he won the ASBU award for Outstanding Documentary Production in Dubai.

2015’den bu yana TRT World’de yönetmen ve yapımcı olarak görev yapmaktadır. Daha önce, Fransız televizyon kanalları, RFI ve France 24’te ağırlıklı olarak Güney Asya ve Arap ülkeleri muhabiri olarak çalıştı. Son 10 yılda söz konusu bölgelerde önemli olayları takip etti. Ennaimi aynı zamanda, “Slumboy” ve “The strength to say No” (sırasıyla 2008 ve 2011’de yayınlandı) adlı kitapların yazarıdır. Kısa süre önce Dubai’de Arap Ülkeleri Yayıncılık Birliği – ASBU tarafından belgesel yapımcılığı alanında ödüle layık görüldü.

 

 

 

 

  • Solfasol, Çay, Vicdan ve Şam’ın Şekeri

Şebnem Tezel Albayrak

Producer – Director
Yapımcı – Yönetmen

She has been working in TRT since 2002. She has participated in the production and direction of several television projects up to the present. The latest documentary she directed, named “ “Solfasol, Tune of the Neighbourhood” was granted awards both in the national and international arena.

2002 yılından beri TRT’de çalışmaktadır. Bugüne kadar muhtelif TV projelerinin yapım ve yönetim aşamasında yer aldı. En son yönetmenliğini yaptığı “Solfasol, Çay, Vicdan Ve Şam’ın Şekeri” adlı belgesel ulusal ve uluslararası alanda ödüller kazandı.

 

 

 

 

  • Afgan Kömürü

Zeynep Keçeciler

Producer -TRT In- house Productions Coordinatorship Department of Documentary Programmes
TRT İç yapımlar Koordinatörlüğü Belgesel Programlar Müdürlüğü-Prodüktör

She graduated from Ankara University Faculty of Communication Department of Radio and Television in 1996. She started to work as Assistant Director in the Department of Documentary Programmes of TRT in the same year. She did her master’s degree in City University on the subject “Media Policies in Multicultural Societies” in 1998. She has been working as Documentary Producer in TRT since 2001.

1996 Yılında Ankara İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümünden Mezun oldu. Aynı sene TRT Belgesel Programlar Müdürlüğünde Yardımcı Yönetmen olarak göreve başladı. 1998 yılında City Üniversitesinde ‘Çok Kültürlü toplumlarda Medya Politikaları’ üzerine Yüksek Lisansını tamamladı. 2001 yılından beri TRT ‘de Belgesel Prodüktörü olarak görev yapıyor.