"Yaşayan Bellek" 2. Yayın Dönemine Başladı


Yakın tarihimizi insan hikayeleri üzerinden anlatan "Yaşayan Bellek" programının galasında konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Bu tür programlara her zaman destek vereceğiz" dedi.
"Yaşayan Bellek" 2. Yayın Dönemine Başladı


Yayına giriş: 19.11.2011 23:03:43
Güncelleme: 19.11.2011 23:27:14


''Dışarıdan bakınca bir hayat, içine girince bin hikaye'' sloganıyla yakın tarihimizi insan hikayeleri üzerinden anlatan 'Yaşayan Bellek' programı Antakya Galası'yla ikinci yayın dönemine başladı.

Galada konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, bu tür programlara TRT'nin her zaman destek vereceğini söyledi.

Çan, hazzan ve ezan sesinin birlikte duyulduğu şehir, Antakya.....

7500 yıllık tarihi olan Antakya, 3 semavi dinin mensuplarına da ev sahipliği yapıyor.

TRT Türk'te yayınlanan Yaşayan Bellek adlı belgesel program, yeni yayın döneminde kadim şehir Antakya'nın hikayelerini anlatacak.

Bu yüzden yeni yayın döneminin galası da hoşgörü şehri Antakya'da yapıldı.

Yakın tarihimizi insan hikayeleri üzerinden anlatan programın ilk bölümü de ''Masalla Gerçek Arasında Antakya''...

Programın yapımcı ve yönetmeni Sevinç Baloğlu, ''Proje aslında bugünü değil geleceğe de çok şeyler aktaran bir proje.Yarının araştırmacılarının başvurabileceği görsel bir arşiv kazandırıyor Türkiye'ye.'' dedi.

TRT Türk Genel Yayın Yönetmeni Ümit Sezgin de, projeyle tarihe sahip çıkıldığını belirtti.

TRT Türk Genel Yayın Yönetmeni Ümit Sezgin, ''Yanımızda tarihin şahitleri geçip gidiyor. Resmi tarih kağıtlarda var, sanal dünyada var. Ama bir de yazılmamış resmi olmayan tarih var. O da insanların beyninde, belleğinde.İstadik ki bunlar bir kayda geçsin.Bu aslında dünyanın bir çok ülkesinde sözlü tarih geleneği olarak var. Burda bizim bir jürimiz var.Onların seçtiği 26 öyküyü belgesel olarak çekiyor, yayınlıyoruz.'' dedi.

Galada konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Kültürel zenginliklerimize sahip çıkan projelere her zaman imza atmaya hazırız." dedi.

İbrahim Şahin, '' Bazı ülkeler düşünün ki kendileri gibi düşünmeyen kendi renklerinde olmayan insanlara bile tahammülleri yokken bizim ülkemiz gerçekten çiçek bahçesi gibi.Farklı dinlerden, farkle dillerden, çok farklı yapıyı tarihin deriliklerinden bugüne kadar içinde barındırmış ve bundan sonra da barış ve hoşgörü içinde barındıracak. Kendi saç rengine uymayan insanları bile ülkesinde barındırmaktan rahatsızlık duyan ve adeta kendini medeniyet bekçisi kabul eden batılılar aslında gelip biraz Antakyamızdan ders almalılar.'' dedi.

Galada en çok beğeniyi ise Antakya Medeniyetler Korosu aldı.

2012 Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen koro, Hatay'da yaşayan tüm dinlere ve kültürlere ait birbirinden güzel ezgileriyle izleyicileri büyüledi.

TRT Türk'ten canlı yayınlanan galanın ardından, belgeselin ilk bölümü ''Masalla Gerçek Arasında Antakya'' bölümü izleyiciyle buluştu.


TRT Avaz Haber

TRT World

facebook-trtavazTRT Avaz'ı Twitter'da takip et