TV'de "İyi Uykular Çocuklar" Dönemi


Geç saate kadar televizyon izleyen çocuklara, bir zamanlar Adile Naşit'in masal okuyarak hatırlattığı uyku saatini artık "Tele" logosu anımsatacak.
TV'de 'İyi Uykular Çocuklar' Dönemi


Yayına Giriş: 07.10.2010 10:35:11
Güncelleme: 08.10.2010 00:09:08

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Televizyon Yayıncıları Derneğinin (TVYD) işbirliğiyle hazırlanan “İyi Uykular Çocuklar Projesi" hayata geçiriliyor. Tüm televizyon kanallarında her akşam 21.30'da uyku saati uygulaması başlatıldı.

Adile Naşit'ten Masallar Dinleyerek Yetişen Neslin Anısına
RTÜK ve TVYD tarafından, 80'li yıllarda TRT ekranında yayınlanan “Uykudan Önce" programının “Masalcı Teyzesi", unutulmaz Tiyatro Sanatçısı Adile Naşit'ten masallar dinleyerek yetişen bir neslin anısına, çocuklara armağan edildiği belirtilen proje kapsamında, Akıllı İşaretler Sembol Sisteminin sevimli logosu “Tele"'nin, ekran başındaki çocuklara artık uyumalarını hatırlattığı 3 canlandırma (çizgi animasyon) tüm kanallarda 21.30'dan itibaren bant reklam formunda ve sessiz olarak ekrana gelecek.

Kanalların günlük yayın akışını kesmeden ekrana getirecekleri canlandırmalarda, sevimli logo “Tele" uykuya dalarken, bantta “İyi Uykular Çocuklar", “Haydi Çocuklar Uykuya" ve “Bugünlük Televizyon Yeter, Bütün Çocuklara İyi Geceler" yazıları belirecek.

RTÜK, TVYD ve ulusal televizyon kuruluşlarının işbirliği ile oluşturulan “İyi Uykular Çocuklar Projesi", okul öncesi ve ilköğretim çağı çocuklarına erken yatma alışkanlığı kazandırılmasını, anne ve babaların bu konudaki duyarlılıklarının artırılmasını ve çocukların geç saatlerdeki televizyon yayınlarının olası zararlı etkilerinden korunmasını amaçlıyor.

Projenin Başarısı Ebeveynin Hassasiyetine Bağlı
Televizyon yayınlarının tümü çocuklar için faydalı olsa bile, çocukların belli bir saatten sonra mutlaka uyumaları gerektiği görüşünden hareketle, projenin eksenini, çocukların televizyon izlememesi değil, akşamları erken yatması ana fikri oluşturuyor.

Ebeveynlerin ekrandaki hatırlatmayı dikkate almaları ve çocuklarını erken yatırmaları, projenin başarıya ulaşmasının en önemli koşulu olarak görülüyor.

Çubukçu ve Öktem Anne Babalara, Metin Akpınar ile İbrahim Kutluay Çocuklara Seslenecek
Proje kapsamında, 3 canlandırmanın yanı sıra, uykunun çocuklar için önemini anlatan 4 spot film hazırlandı.

Spot filmlerde, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Hacette Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem, anne ve babalara; Tiyatro Sanatçısı Metin Akpınar ile eski Milli Basketbolcu İbrahim Kutluay ise çocuklara sesleniyor.

"Çocuklar Uyurken Büyür"
Her spotta, uykunun önemi ve yararları anlatılıyor; uzun ve yorucu bir günden sonra, çocuklar için uykunun hak edilen bir ödül olduğu yan iletisiyle birlikte, büyüme hormonunun en fazla uykudayken salgılandığı bilgisine dayalı olarak “Çocuklar Uyurken Büyür" mesajı vurgulanıyor.

Anne ve babalara ise çocuklarını akşam erken yatırmaları ve onları uykudan mahrum bırakmamaları mesajı veriliyor. Böylece anne ve babalara çocukların erken yatırılmasının bir ebeveyn sorumluluğu olduğu hatırlatılıyor. Çocuklarını erken yatırmakta zorluk çeken anne ve babaların yayın yoluyla desteklenmeleri projenin bir diğer hedefini oluşturuyor.


TRT Avaz Haber

TRT World

facebook-trtavazTRT Avaz'ı Twitter'da takip et