Milas'ta 100 Yılın En Önemli Buluşu


Bakan Günay, define avcıları tarafından bulunan ve arkeoloji tarihi açısından son 100 yılın en önemli tarihi eseri olarak gösterilen lahiti inceledi.
Milas'ta 100 Yılın En Önemli Buluşu


Yayına Giriş: 13.08.2010 10:00:50
Güncelleme: 13.08.2010 10:47:24

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, jandarma ve polis ekiplerince Milas'ta düzenlenen operasyonda bulunan ve arkeoloji tarihi açısından son 100 yılın en önemli tarihi eserleri olarak gösterilen 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahitte incelemelerde bulundu.

Günay, yerin yaklaşık 12 metre altında bulunan mezara kaçak eser kaçakçılarının açtığı tünelden girdi. Lahit içerisinde yaklaşık 45 dakika kalan ve yetkililerden bilgi alan Günay, daha sonra gazetecilere açıklamada bulundu.

"Bu Profesyonel Bir Olay, Uluslararası Boyutunu da Araştırıyoruz"
Günay, Karia Kralı Mausolos'un Babası Hekataios'a ait antik mezardaki kaçakçılığın basit bir mezar kazıcılığı olduğunu düşünmediğini belirterek, "Çünkü finansal desteği büyük, teknoloji destekli, bilimsel bir çalışma yapılarak gerçekleştirilmiş profesyonel bir olay. Olayın uluslararası boyutunu da araştırıyoruz" dedi.

"Yeni Lahitler Olabilir"
Hekataios'a ait lahitin çevresinde başka lahitlerin olabileceğini de kaydeden Günay, "Bu lahitin yakınlarındaki diğer noktalarda da ekiplerimiz inceleme ve araştırma yapacak. Öyle sanıyorum ki bu lahit ve bölgesinde başka lahitlerin ve antik kalıntıların olduğunu tahmin ediyoruz. Bölgede araştırma yaptıktan sonra kamulaştırma çalışmalarına da başlayacağız. Bu sayede sadece Milas'ın değil Türkiye için önemli arkeolojik buluşlar çıkacaktır. Buraya bölge müzesi kurma çalışmaları yapacağız" diye konuştu.

100 Yılın Arkeolojik Buluşu Olan Lahit Kaçak Kazıyla Ortaya Çıktı
Tarihi eser kaçakçılarının mezar odasının bulunduğu noktaya ulaşmak için 2 metre kalınlığındaki mermerleri özel ekipmanlarla deldikleri ve yerin altındaki mezar odasına ulaşmak için 80 santimetre genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda bir tünel kazdıkları ortaya çıkmıştı.

Kaçak Kazı Yapanlar 1 Yıl Boyunca Her Gece Çalışmış...
Yaklaşık 1 yıl boyunca geceleri bölgede çalıştıkları iddia edilen 10 zanlı, mezar odasındaki lahdi pazarlamaya çalıştıkları esnada güvenlik güçlerince yakalanmıştı.

Yakalanan zanlılar adliyeye sevk edilmiş ve 10 kişiden 5'i tutuklanmıştı.


TRT Avaz Haber

TRT World

facebook-trtavazTRT Avaz'ı Twitter'da takip et