Gezi Parkı için "Derin Analiz"


Gezi Parkı olayları öncesinde Ekonomik göstergelerdeki değişime dikkat çekildi.
Gezi Parkı için "Derin Analiz"


Yayına giriş: 06.07.2013 11:02:00
Güncelleme: 06.07.2013 11:02:17


TRT Haber'de yayınlanan "Derin Analiz" programında, Türkiye ve dünya gündemi masaya yatırıldı. Programda, Gezi Parkı eylemlerinin hemen öncesinde ekonomik verilerdeki değişime dikkat çekildi.

"Derin Analiz", Hasan Kurtulmuş'un moderatörlüğünde, Gazeteci Yiğit Bulut'un yorumlarıyla TRT Haber ekranındaydı. Programda, Gezi Parkı eylemlerinin öncesinde faiz oranlarındaki çarpıcı düşüşe dikkat çekildi.

Olaylar öncesinde faizin 4,61 seviyesine indiğine vurgu yapan Yiğit Bulut, "Faizin olaylar başlamadan düştüğü en düşük seviye 4.61. O seviyeyi de kırsaydı çok daha dibe gidecekti" şeklinde konuştu.

Programda, Gezi Parkı eylemleri ile ekonomik verilerdeki değişim arasında kurulan ilginç bağlantı da işaret edildi.

Bulut, "Burada birlikte tespit ettik. Vermekte fayda var Hasan Bey, olaylar başlamadan iki gün önce kırmızı balonun içinde gördüğünüz bölge bakın yukarı doğru giden okun içinde kırmızı balon orada olaylar başlamadan önce boşluk var. Yani piyasa hiçbir olay yokken ortada, herhangi bir yürüyüş, bir parkta olay, parkın içinde bir kişi bile yokken piyasa boşluk bırakarak açıldı faiz piyasası bir sabah. O sabah o faiz piyasasındaki atlayarak açılma çok büyük soru işaretidir" dedi.

Hasan Kurtulmuş da, "Genelde piyasalar dip yaptıktan sonra düşmüştü. 5.08'den 4.61'e, sonra 5.08'den atlayarak açtı. Atlayarak açmak kolay kolay olmaz. Orada belirli bir müddet gitmesi gerekirdi. O fiyat boşluğunu bırakıp açması birilerinin bir şey biliyor olması demek" şeklinde konuştu. 


TRT Avaz Haber

TRT World

facebook-trtavazTRT Avaz'ı Twitter'da takip et