Eskişehir’de Tatar düğünü


Alpu'nun Güneli Köyünde Kırım geleneklerine uygun Kırım Tatar düğünü yapıldı.
Eskişehir’de Tatar düğünü


Yayına giriş: 26.11.2013 10:38:00
Güncelleme: 26.11.2013 10:39:03


Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri doludizgin devam ediyor. Etkinlikler kapsamında Alpu ilçesine bağlı Güneli Köyünde Kırım geleneklerine uygun Kırım Tatar düğünü yapıldı.
Düğüne Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve eşi Pervin Tuna, Alpu Kaymakamı Mehmet Zahid Doğu, Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş katıldı.

Düğün kız evinde kına yakma töreniyle başladı. Kına sonrası geline babası tarafından kırmızı kuşak bağlanıyor. Kız çıkarma merasiminin ardından damat evinin yolu tutuluyor. Köyün gençleri damat evinin yakınlarında oyunlar oynayarak gelin arabasının yolunu kesiyor.9 parça hediyeden oluşan bahşişi aldıktan sonra gelin arabası damat evine giriyor. Gelin arabadan inmeden önce eve bereket getirsin diye gelin ve damadın başından hububat atılıyor.

Ardından nikah törenine geçildi. Vali Tuna ve Kaymakam Doğu, Sevile Sametov ve Yusuf İşler'in nikâh şahidi oldu. Vali Tuna evlilik defterini geline verdi.

Kıyılan nikâhın ardından düğünün eğlence kısmına geçiliyor. Oynanan yöresel dansları, köyün bekâr kızları ve erkeklerinin karşılıklı atışması düğüne renk katıyor.

Eskişehir valisi Güngör azim tuna Eskişehir’de yaşayan Kırım Türklerinin geleneklerini unutmaması için elimizden geleni yapıyoruz dedi.

Vali Tuna “Bu düğünün orijinal haliyle mümkün olduğu kadar örf adetlerin tekrar hatırlanarak geleneklere uygun bir şekilde yapılmasını arzu ettik. Olabildiğince arkadaşlarımız da buna yardımcı oldular. Herkes el birliğiyle bu düğünü organize etti. İnsanlardaki coşkuyu heyecanı birlikteliği hep birlikte müşahede ettik. O güzel adetlerini yaşamaya çalıştılar. Çocuklar da bunu gördü inşallah bundan sonra belki benzen düğünlerin sayısında artış olabilir.” Dedi
 


TRT Avaz Haber

TRT World

facebook-trtavazTRT Avaz'ı Twitter'da takip et