Başbakan Erdoğan'ın Grup Toplantısındaki Konuşması


Başbakan tüm dünyanın beklediği açıklamayı grup toplantısında yaptı.
Başbakan Erdoğan'ın Grup Toplantısındaki Konuşması


Yayına giriş: 26.06.2012 13:07:09
Güncelleme: 26.06.2012 13:35:44


Başbakan Erdoğan konuşmasına "Son grup toplantımızı yaptığımız 12 Haziran'dan bu yana önemli gelişmeler yaşandı" diye başladı.

"Başbakan, "Ülke içinde ve ülke dışında önemli görüşmelerimiz oldu. Çeşitli ülkelerin liderleriyle görüşme imkanımız oldu. Ülkemizin geleceğini 19 Haziran'da acı bir haberle içimiz yandı. Hakkari'de 8 askerimiz şehit oldu. 19 askerimiz yaralandı. Operasyonlarda 31 terörist etkisiz hale getirildi. Güvenlik güçlerimize başarılı operasyonlarından dolayı kendilerini kutluyorum. Terör örgütü kayıp vereceğini bile bile gençleri ölüme gönderiyor. Terör örgütünün kanlı yüzü bir kez daha görülmüştür" dedi.

“Önceliğimiz Pilotlarımız"

Erdoğan Suriye tarafından düşürülen uçağımızla ilgili, “Yaşanan olaylar sebebiyle Brezilya'daki programımızı iptal ettik. Biz yoldayken bir acı haber daha aldık. Uluslararası karasularda bir askeri jetimize saldırı yapıldı. Suriye karasularında vurulmadı uçağımız. Vurulduktan sonra Suriye karasularına düşmüştür. Dışarıda ve içerde bazı mahfiller bunu saptırmaya çalışıyor. Pilotlarımızı arama çalışmalarımız sürüyor. Önceliğimiz pilotlarımızı bulmak onlara sağ salim ulaşmaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin kararlı adımlarla sorunları çözdüğünü vurgulayan Başbakan, şöyle devam etti.
 “Aziz milletimizle birlikte bölgemizdeki dost ve akraba halklara çekmek istiyorum. İç ve dış politikaların iç içe girdiğini gördük. Özetle ekonomi dış politika sosyal kalkınma birbirleriyle kenetlenmiş alanlardır. Biz 9 yıl bu anlayışla hareket ettik. Ekonomimiz büyüdü. Dış politikamız güçlendi. 'Türkiye içine kapansın' diye kimse söyleyemez. 'Türkiye yanı başında olanları sadece seyretsin' diyemez. Türkiye merkezinde bulunduğu geniş coğrafyada kardeş ve akraba halklarla aynı gönül dilini konuşan bir ülkedir. Onların kederine kayıtsız kalan bir Türkiye'nin bu coğrafyada gelişmesi düşünülemez.”

“Biz Komşularımızın Zafiyetleriyle Hiçbir Zaman İlgilenmedik”

Başbakan Erdoğan, 2002 yılında Türkiye'nin dış ticaret hacminin 88 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, “Şimdi dış ticaret hacmimiz 376 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye hayata geçirdiği aktif politikayla bölge halklarıyla daha da kaynaşmıştır. Dünyadaki itibarı daha da artmıştır. Tüm bunlar Türkiye'nin aktif, sağduyulu ve barışcıl politikasının sonucudur. Türkiye'nin hiçbir ülke komşusunu toprağında gözü yoktur. Hiçbir ülkenin iç işlerine karışmamış karışmayacaktır. Türkiye'ye el uzatan her ülke emniyet içindedir. Biz komşularımızın yer altı kaynaklarıyla coğrafi konumlarıyla ilgilenmedik, hele hele zafiyetleriyle hiç ilgilenmedik” şeklinde konuştu.

“Dostluğumuz Ne Kadar Değerliyse, Gazabımız O Kadar Şiddetlidir”

Geçmişte da Türkiye her zaman mazlumun yanında olduğunu ifade ede Başbakan, bu konuda bazı hazırlatmalarda bulundu.

Başbakan, şöyle seslendi:
 “Bugün Filistin denildiğinde, Hama, Humus denildiğinde Türkiye akla gelir. Bir hesap içinde değiliz. Gönülden konuşuyoruz. Türkiye'nin dostluğu ne kadar değerliyse, Türkiye'nin gazabı da o kadar şiddetli ve kahredicidir. Sağduyulu olmamız acziyet içinde olduğumuz gibi anlaşılmasın. Yumuşak başlı isek, uysal koyun değiliz. Biz tarihi yaparız, onu kimin yazacağına kimin okuyacağına karışmayız. Etkinliği artan ve büyüyen bir ülke bu bölge için bir tehdit değildir. Bu coğrafyadaki her oyunu, her senaryoyu boşa çıkarmak için Türkiye devamlı çalışma içerisinde olacaktır. Biz bazı ülkelerinin tetikçiliğini yapan terör örgütü için yakıcı bir azap olmaya devam edeceğiz.”

“Türkiye Sonuna Kadar Haklıdır”

“Suriye'nin uluslar arası hava sahasında düşürülen uçakla ilgili az da olsa hedef saptırmaya çalışan köşe yazarları olduğunu görüyorum” diyen Başbakan Erdoğan, “Sanki bu ülkenin insanı değil bu insanlar. Silahsız kimliği açık olan tek başına uçan, tehdit oluşturmayan bir uçağımızı düşürdükleri bu olayda Türkiye sonuna kadar haklıdır” ifadelerini kullandı.

“Yenilenmiş Radarların Test Uçuşudur”

Uluslararası sulardan düşürülen Türk uçağıyla ilgili bilgi veren Başbakan, şöyle konuştu:
“Bu uçuş yenilenmiş olan radarlarımızın test edilmesine yönelik bir uçuştur. Suriye tarafından en ufak bir ikaz da yapılmamıştır. Bir de utanmadan kasıtlı olmadığını söylüyorlar. Uluslararası arenadan gelen tepkiler Türkiye'nin haklı olduğunu göstermektedir. Dışişleri Bakanımız, BM, NATO ve Arap Birliği gibi dünya örgütleriyle temaslarda bulunuyorlar.”

“Esed Rejimini Haklı Göstermeye Çalışanlar Var”

Başbakan, muhalefete de mesaj verdi. Erdoğan, “Ben muhalefet partilerimizin süreci tamamlayana kadar böyle sağduyulu davranacağını düşünüyorum. Böyle bir milli meselede TSK'nın, hükümetin sorumsuz olarak görülmesi insafsızlık olur. Esed rejiminin bu haksız saldırını haklı gibi göstermeye çalışmak kimseye fayda sağlamayacaktır. Muhalefet olsun diye Türkiye'nin menfaatlerini etkilemeye kimsenin hakkı yoktur. Böyle bir milli meselede, Esed yönetimine destek verecek şekilde yorum yapanlar tarih önünde hesap veremeyecekler” dedi.

Tarihten Hatırlatma

Başbakan Erdoğan, Suriye’ye yönelik uyarılarda bulunurken, tarihi olaylara da atıf yaptı.
Başbakan, “9 Asır önce komşu ülkeler yaşanan katliama gerekli özen göstermezken, Selçuklu Sultanı Kılıçarslan Kudüs ve Şam'a yapılacak saldırıları önlemek için ta İznik'ten muhafaza etmeye çalışıyor. 9 asırdır Türkler Edirne'yi Şam'dan, Hama'yı Bursa'dan farklı görmediler. İnsanlık tarihi kadar eski olan Türkiye, ile Suriye halkının kardeşliği vardır. Biz Bir elin parmakları kadar beraberiz ve kardeşiz. Suriye'deki zalim ve kukla yönetimine sempati duyanlar, kendi ecdadından bihaber olanlar Ak Parti'nin Suriye politikasını anlayamazlar” şeklinde konuştu.
 

"Esed Babası Gibi Yapmayacağını Söyledi"

Beşşar Esed’in ilk zamanlarında Babası gibi yapmayacağının imajını verdiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Bugün Suriye'deki yönetim Suriyeli kardeşlerimizi temsil etmiyor. Baba Esed, 30 bin halkını öldürmüşken, Türkiye'ye hasmane bir siyaset izledi. Oğlu Esed babası gibi yapmayacağını söyledi. Ama öyle yapmadı. Umutlandık ama umutlarımız boşa çıktı. Babasının izinden gitmeye çalıştığını gördük. Kofi Annan'ın verdiği önerileri de bir oyalama taktiğiyle uygulamadı” dedi.

Başbakan, Suriye yönetiminin hiçbir meşruiyetinin kalmadığının açık olduğunu vurgulayarak, “Kendi halkını acımasızca katleden bir zorba yönetim vardır" diye konuştu.

Suriye Eleştirilerine Hz. Ali’nin Sözleriyle Cevap Verdi: “Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır”

Hükümetin Suriye politikasıyla ilgili eleştirilere de cevap veren Başbakan, "Bazı köşe yazarları bu açıklamalarımız için Başbakanımız çok sert diye eleştiriyorlar. Nasıl konuşacağımızı anlatında bari sizden öğrenelim. Biz sizin köşelerinizde yaptıklarınızı yapamayız. Biz Hakk'a ve halka gönül vermiş bir iktidarız. Biz başkalarının kışkırtmasıyla değil kendi değerleriyle hareket eden bir ülkeyiz. Ne diyor Hz. Ali ‘haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’. Bir Türkiye'yiz büyük bir ülkeyiz. Biz haksızlık karşısında sessiz kalmayacak bir ülkeyiz" dedi.

“Anadolu'nun Güvenliği Şam’dan Başlar”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Şam'ın güvenliği Anadolu'dan, Anadolu'nun güvenliği Şam'dan başlar. Suriye halkı bu zulümden kurtulana kadar onlara yardım edeceğiz” ifadesini kullandı.

“Uçağımız Hasmane Bir Şekilde Vurulmuştur”

Suriye’nin iddialarını da yalanlayan Başbakan Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Doğu Akdeniz'de Suriye'nin 13 deniz mili açığında uluslar arası karasularında vurulduğu kesindir. Başka hiçbir hedefi olmayan silahsız, kimliği tanımlı bir şekilde test uçuşu yapmaktadır. Uçağımız Suriye karasuları kısa süreli ihlal edilmiş ancak Türkiye tarafından uyarılmasına müteakip hemen bu ihlalden geri dönmüştür. Bu tür ihlaller zaman zaman olabilmektedir. Türkiye karasuları değişik zamanlarda başka ülke uçakları tarafından 114 kere ihlal yapılmıştır. Hasmane bir tutumla vurulduğu anlaşılmaktadır. Arama çalışmalarını sürdüren kasa tipi uçağımıza yapılan saldırı da bu düşmanca tutumun belirtisidir. İlk aşamada uluslar arası hukuktan kaynaklanan haklarımızı saklı tuttuğumuzu bir nota ile Suriye tarafına bildirilmiştir. Ankara'daki büyükelçi ve ateşeler konu hakkında bilgilendirilmiştir.Olaya ilişkin görüş ve tepkilerimiz BM gönderilen mektuplarla kayda geçilmiştir. Rusya, İran gibi ülkelerle görüşülmüştür. Suriye tarafından kasıtlı olarak yapıldığını göstermeye devam edeceğiz."

Suriye’ye Gözdağı: “Karşılıksız Bırakmayacağız, TSK’nın Angajman Kuralları Değişti”

Şam yönetimine net uyarılarda bulunan Başbakan Erdoğan, “Uluslar arası hukuktan aldığımız haklarımızı kullanacak ve gereken adımları atılacağız. Kendi halkı için tehdit haline gelen bir Suriye olduğunu görüyoruz. Ancak son yaşanan olaylar Esed yönetiminin kendi halkıyla birlikte, Türkiye’ye, Türkiye’nin güvenliğine de açık tehdit haline geldiğini göstermiştir. Bu son olaydan sonra yeni bir aşamaya geçilmiştir. Türkiye olarak Suriye’nin sınırlarımızda oluşturduğu güvenlik risklerini hiçbir şekilde tolere etmeyecek, karşılıksız bırakmayacağız. TSK’nın angajman kuralları bu yeni aşamaya göre değişmiştir” şeklinde konuştu.

Başbakan, konuşmasını “Bu olay karşısında vakur, dikkatli, sağduyulu tutumumuzu muhafaza edeceğiz. Türkiye sınırları zorlanacak, dostluğu ya da husumeti test edilecek bir ülke değildir. Bunu anlayamayacaklar varsa Türkiye’nin sınanamayacağını çok açık şekilde ispat ederi” sözleriyle bitirdi.


TRT Avaz Haber

TRT World

facebook-trtavazTRT Avaz'ı Twitter'da takip et