Arap ülkeleriyle önemli zirve


Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları Mersin'de bir araya gelecek.
Arap ülkeleriyle önemli zirve


Yayına giriş: 01.01.1970 02:00:00


Ekonomi Bakanı Zafer çağlayan’ın girişimleriyle gerçekleştirilecek olan Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı 24- 25 eylül 2013 tarihlerinde Mersin’de gerçekleştirilecek.

Etkinliğe Arap Ligi ekonomik işlerden sorumlu genel sekreter yardımcısı Dr. Mohamed İbrahim a. Al Twaijri’nin yanı sıra Bahreyn, Cezayir, Cibuti, Fas, Filistin, Irak, Katar, Kuveyt, Libya, Moritanya, S.Arabistan, Sudan, Tunus, Umman, Ürdün’den 16 bakan katılacak. Toplantı sonrasında ortak basın açıklaması ve ortak deklarasyon yayınlanacak…

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın girişimleriyle Mersin’de düzenlenen Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları toplantısının ilk günü 24 Eylülde kıdemli memurların bir araya gelmesiyle başlayacak. Toplantının ikinci gününde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın Arap Devletleri Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mohamed Tiwijri ve 92. Ekonomik ve Sosyal Konsey Başkanı ve Arap Delegasyonları Başkanı Sıfatıyla Fas Krallığı Ticaret, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Abdelkader AAMARA’nın açış konuşmalarından sonra “Ticaretin Kolaylaştırılması ve Geliştirilmesi” ve “Yatırımların Teşviki ve Karşılıklı Korunması” oturumları gerçekleştirilecek.

Arap ülkeleri ile Türkiye ile arasında bugüne kadar yapılan en kapsamlı ve en büyük toplantı olma özelliğini taşıyan zirve Bölge ve Arap coğrafyasında yaşanan gelişmeler dikkate alındığında büyük önem taşıyor. Zirvede Türkiye ile Arap Ligi ülkeleri arasında daha fazla ticaretin, daha fazla yatırımın yol haritasının oluşturulması, ülkeler arası ticarette engellerin kaldırılması, yatırım ve ticaretin arttırılması, uluslararası ekonomik örgütlerde işbirliği, gümrük ve dış ticarette standardizasyon alanlarında karşılıklı işbirliği gibi birçok konu ele alınacak ve varılan uzlaşı Ortak Deklarasyonla kamuoyuyla paylaşılacak.
 


TRT Avaz Haber

TRT World

facebook-trtavazTRT Avaz'ı Twitter'da takip et