8. Ulusal Bilecik Tiyatro festivali


Yeni hizmete açılan Bilecik Şeyh Edebali Kongre ve Kültür Merkezinde başladı
8. Ulusal Bilecik Tiyatro festivali


Yayına giriş: 11.11.2013 10:30:55


 Bilecik Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali, yeni hizmete açılan Bilecik Şeyh Edebali Kongre ve Kültür Merkezinde başladı.

Bilecik halkını tiyatroyla buluşturmayı ve tiyatro sanatını yaşatmayı amaçlayan 8. Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali, basın ve sanat dünyasının birçok ünlü isminin katılımıyla gerçekleştirilen gala gecesiyle başladı. Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen festivale, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Tiyatro sanatçılarından Ahmet Uz, Sinan Bengier, Reha Bilgen, vali yardımcıları, ilçe ve belde belediye başkanları, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar iştirak ettiler.

Belediye Başkanı Selim yağcı, yaptığı açılış konuşmasında, Kuruluş ve Kurtuluş'un şehri olan topraklarda bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Yağcı, 8. Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali'ni kaldıkları yerden devam ettiklerini ifade ederek ”8. Ulusal Bilecik Tiyatro Festivalini kaldığı yerden devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni bir kültür ve kongre merkezindeyiz. Osmanlı devletinin manevi mimarı Şeyh Edebali'nin ismini alan bir salondayız. Bilecik'te 2004 yılında, tiyatro serüvenine başladığımızda ilk önce dedik ki, 'sanatların anası tiyatro ise o zaman Bilecik'te her şeyin en iyisi olmalı ve buna tiyatrodan bir başlangıç yapmalıyız' dedik. Ancak ilk önceleri salonu dolduracak seyirci bulamadık. Çok uğraştık, yılmadık, devam ettik ve sonunda tiyatroya o kadar ilgi oldu ki, insanlarımızı alabilecek salon bulamadık. Bundan sonra şu kararı aldık ki 'yeni büyük bir kültür ve kongre merkezi ve tiyatronun rahatlıkla yapılabileceği alanlar oluşturmalıyız' dedik ve bugünlere geldik. Bundan dolayı mutluluğumuzu tarif edemeyiz'' şeklinde konuştu.

Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar ise festivalde yaptığı konuşmada, Bilecik'e çok güzel bir eser kazandırılmasından dolayı büyük memnuniyet yaşadıklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Tiyatro sanatçılarından Çolpan İlhan adına Tülay Doğan, Ahmet Uz, Sinan Bengier ve Reha Bilgen'e Kristal Çınar Onur ödülleri, Yağcı ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Festivalde Nejat Uygur'un ''Alo Orası Tımarhane mi'' adlı oyunun oyuncuları, Ercüment Doğan, Tülay Doğan, Birgül Ulusoy, Seda Kement, Hasan Ömürdeş Alper Can Aydın ve Netali Komantis’e teşekkür plaketleri verildi.


TRT Avaz Haber

TRT World

facebook-trtavazTRT Avaz'ı Twitter'da takip et