Muhteşem Türkler
Küçükler kadar büyüklerin de ilgiyle izlediği çizgi dizi “MuhteşemTürkler” yepyeni bölümleriyle TRT’de ekrana gelmeye devam ediyor.

Tarihimizde Türk kültürüne büyük katkıları olan kişilerin hayatlarının anlatıldığı dizinin bu hafta yayınlanacak bölümü “Seyit Onbaşı” adını taşıyor.

Çanakkale deniz savaşının bir anlamda kaderini değiştiren kahramanı Seyit Onbaşı’nın inanılmaz öyküsü. Günümüzde bile hala dillerden düşmeyen bu savaş kahramanı, Çanakkale Boğazı’nı kuşatmış güçlü düşman donanmalarının bozguna uğratılmasında belki de bir son noktadır. Kahraman Türk askeri inanılmaz bir yurt sevgisi ve inançla savaşarak düşman donanmalarını bozguna uğratmayı başarmış, bu arada birçok kayıp vermişlerdir.

Tabyalar harabeye dönmüş, askerlerin çoğu yaralanmış ya da şehit olmuşlardır. Savaşın zaferle noktalanması için bir tek şey kalmıştır. O da Ocean adlı düşman gemisidir. İşte bu durumda Seyit Onbaşı, yaralı arkadaşlarının gözleri önünde inanılmaz bir güç sergileyerek yerden, en az üç kişinin kaldırabileceği ağırlıktaki bir mermiyi tek başına kaldırır ve topa sürer.

Topu ateşlemesiyle Ocean gemisi ağır bir yara alır. Dengesini kaybetmiş olan bu dev düşman zırhlısının etkisiz hale gelmesiyle, savaş zaferle sonuçlanmış olur.