Merkel: Jevreji i muslimani su sastavni deo nemačkog društva

Merkel je poručila kako u njenoj zemlji postoje pravila koja ne mogu zameniti emocije. Kako je istakla, većina stanovnika Nemačke radi na kavlitetnom zajedništvu i toleranciji

Merkel: Jevreji i muslimani su sastavni deo nemačkog društva

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je kako su muslimani i jevreji u njenoj zemlji, baš kao i hrišćani i ateisti, sastavni deo nemačkog društva.

Merkel se tokom obraćanja u nemačkom Bundestagu dotakla slučaja ubistva u Chemintzu, u kojem je nožem ubijen nemački državljnin.

"Jevreji i muslimani su, baš kao i hrišćani i ateisti, sastavni deo našeg društva, naših partija, našeg društvenog života", kazala je Merkel, te dodala kako ja nakon usaglašavanja po ovoj temi moguće govoriti i o drugim problemima.

Merkel je poručila kako u njenoj zemlji postoje pravila koja ne mogu zameniti emocije. Kako je istakla, većina stanovnika Nemačke radi na kavlitetnom zajedništvu i toleranciji.

Govoreći o slučaju iz grada Chemnitza, u kojem je osoba, za koju se pretpostavlja da je tražilac azila u Nemačkoj, nožem ubila nemačkog državljanina, Merkel je kazala kako razume ljude koji negoduju zbog ovakvih slučajeva.

Istakla je kako je protest pravo zagarantovao ustavom, no podvukla je kako nikome neće biti tolerisana dela poput nasilja nad ljudima, nacističke parole, neprijateljski stavovi prema drugačijim i napadi na policiju.

Kancelarka Merkel dotakla se i aktuelnih dešavanja u Siriji, konkretnije rasprave oko toga da li će se Nemačka uključiti u eventualnu zajedničku operaciju SAD-a, Francuske i Velike Britanije u slučaju da Assadov režim izvede napad hemijskim oružjem, na što je kazala:

"Ako se negde upotrebi hemijsko oružje ili se ne poštuju međunarodni sporazumi, ignorisanje neće biti naš odgovor."

Merkel je podvukla kako će svi odgovori Nemačke na tom planu biti doneseni u skladu s ustavom i u parlamentu.Povezane vesti