Shtypi botëror 11.01.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e premte 11 janar 2019:

Shtypi botëror 11.01.2019

“Al-Hayat” (Liban): Trump kërcënon me vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme në vend

 

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Ish-ministri tunizian reagoi kundër kritikave të disa parlamentarëve të bëra ndaj Turqisë dhe Katarit

 

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Zarif përgjigjet ndaj deklaratës së Pompeos: ShBA-ja sjell kaos në çdo vend ku hyn

 

“Prensa Latina” (Kuba): Presidenti i Bolivisë, Evo Morales në mars do të vizitojë Ankaranë, ku do të takohet me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan)

 

“Clarin” (Argjentinë): Nicolas Maduro betohet në Venezuelë. Ai do të udhëheqë vendin deri në vitin 2025. Maduro tha se “Ne jemi demokraci e vërtetë”.

 

“El Mundo” (Spanjë): Neymar ka kontaktuar pesë herë udhëheqjen e klubit për tu kthyer në Barcelonë. Neymar, i cili aktualisht luan në klubin Paris Saint Germain, kërkon nga udhëheqja e klubit të Barcelonës të lejojë kthimin e tij.

 

“Le Monde” (Francë): Ushtria amerikane ka filluar me tërheqjen e pajisjeve nga Siria

 

“Liberation” (Francë): Mike Pompeo bën punime për krijimin e një formacioni mes arabëve dhe NATO-s kundër Iranit

 

“Le Figaro” (Francë): Është koha për rindërtimin e Bengazit në Libi

 

“TASS” (Rusi): ShBA-ja krahas diskutimeve me Turqinë në lidhje me kurdët, përgatitet t’i tërheq trupat e saj nga Siria

 

“RIA NOVOSTI” (Rusi): Skuadra ruse e basketbollit Khimki humbi përballë skuadrës Anadolu Efes në ndeshjen e Ligës Evropiane THY të basketbollit

 

“INTERFAX” (Rusi): Në vitin 2019 qytetarët rusë do të mund të udhëtojnë në 119 vende pa viza

 

“Die Welt” (Gjermani): Gjermania rrit eksportin e armëve në Turqi dhe Arabi Saudite

 

“Spiegel Online” (Gjermani): Ministria e Brendshme njofton se njërit prej dy turqve që aplikojnë për azil në Gjermani i pranohet kërkesa

 

Kanali televiziv “ARD” (Gjermani): Merkel po zhvillon një vizitë zyrtare në Greqi

 

“Handelsblatt” (Gjermani): Çmimet e floririt përfitojnë nga dallgëzimet e tregjeve, vazhdon përmirësimi i çmimeve

 

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Gjermani): Në një nga dy pulat në Gjermani u has në baktere që shkaktojnë diarre

 

“ATSH” (Shqipëri): Kryeministri Rama: Shpresojmë në çeljen e negociatave për anëtarësim gjatë këtij viti

 

“RTK” (Kosovë): BE-ja përkrah kushtëzimin e dialogut me heqjen e taksës

 

“MIA” (Maqedoni): Merkel mbështet Marrëveshjen e PrespësLajme të ngjashme