Kampionati Evropian i Atletizmit –Guliyev fitoi medalje ari në 200 metra

Atleti i kombëtares turke, Ramil Guliyev fitoi medaljen e artë në garën 200 metra për meshkuj, që u zhvillua të enjten në Kampionatin Evropian të Atletikës në Berlin.

Kampionati Evropian i Atletizmit –Guliyev fitoi medalje ari në 200 metra
Atleti turk Kampion i Evropës në 200 metra
Atleti turk Kampion i Evropës në 200 metra

Ramil Guliyev garën 200 metra për meshkuj në Kampionatin Evropian të Atletikës në Berlin e përfundoi në kohën 19,76 sekonda, duke thyer rekordin e Kampionatit dhe të Turqisë.

Në mbrëmjen e ditës së tretë në Kampionatin Evropian të Atletikës në kryeqytetin Berlin të Gjermanisë u zhvillua gara finale e 200 metrave për meshkuj.

Alteti Ramil Guliyev fitoi medaljen e artë me rezultatin 19,76 sekonda, duke thyer rekordin e Kampionatit dhe të Turqisë.

Ky është titulli i parë Kampion i Evropës që Guliyev merr në kaerrierën e tij. Medalje ari Guliyev ka fituar edhe në të nëjtën garë në Kampionatin Botëror 2017 në Londër.

Në të njëjtën garë medaljen e argjendit e fitoi britaniku Nethaneel Mitchell-Blake argjendi me kohën 20,04, kurse medaljen e bronzit e mori zviceriani Alex Wilson me të njëjtin rezultat.Lajme të ngjashme