Canakkale
SQ

RUBRIKAT TEMATIKE

TURQIA

Davutoglu dënon racizmin evropian pas vendimit mbi ngjarjet 1915
Davutoglu dënon racizmin evropian pas vendimit mbi ngjarjet 1915 18.04.2015

Kreu i Ankarasë zyrtare, Ahmet Davutoglu, dënoi ashpër rezolutën e Parlamentit Evropian, që i kërkon Turqisë të njohë të ashtuquajturin gjenocid armen të vitit 1915, duke konfirmuar se kjo simbolizonte rritjen e racizmit në Evropë.

BALLKANI

"S&P" ruan nivelin e vlerësimit të rrezikut për Shqipërinë
"S&P" ruan nivelin e vlerësimit të rrezikut për Shqipërinë 18.04.2015

Agjencia e vlerësimit financiar, “Standard & Poor’s” (S&P), ka mbajtur në të njëjtin nivel vlerësimi rrezikun për Shqipërinë, duke parashikuar se me reformat financiare të ndërmarra vendi do të ulë me 2 për qind nivelin e borxhit në krahasim me PBB-në.

BOTA

Renzi: Stabiliteti në Libi, zgjidhja e vetme për emigracionin
Renzi: Stabiliteti në Libi, zgjidhja e vetme për emigracionin 18.04.2015

Kryeministri italian, Matteo Renzi, në vizitë në Uashington, reagoi të premten për emigrantët e mbytur këto ditët e fundit në Mesdhe, duke konfirmuar se problemi nuk mund të zgjidhet pa një stabilizim të situatës në Libi.

EKONOMIA

"S&P" ruan nivelin e vlerësimit të rrezikut për Shqipërinë
"S&P" ruan nivelin e vlerësimit të rrezikut për Shqipërinë 18.04.2015

Agjencia e vlerësimit financiar, “Standard & Poor’s” (S&P), ka mbajtur në të njëjtin nivel vlerësimi rrezikun për Shqipërinë, duke parashikuar se me reformat financiare të ndërmarra vendi do të ulë me 2 për qind nivelin e borxhit në krahasim me PBB-në.

KULTURA DHE ARTI

"Travel Pulse" lavdëron turizmin shqiptar
"Travel Pulse" lavdëron turizmin shqiptar 17.04.2015

Travel Pulse ka vlerësuar natyrën e bukur dhe të pa eksploruar shqiptare, e cila çdo ditë po mer vlerësime pozitive nga mediat dhe vizitorët e huaj që mbërrijnë për herë të parë në Shqipëri.

SPORTI

Armand Duka: Kam besim se CAS-i do t’i japë fitoren Shqipërisë
Armand Duka: Kam besim se CAS-i do t’i japë fitoren Shqipërisë 18.04.2015

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, deklaroi se ka besim që Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) do t’i japë fitoren në tavolinë Shqipërisë, pasi ndeshja në Beograd u ndërpre për shkak të dhunës ndaj lojtarëve shqiptarë.

SHKENCA DHE TEKNOLOGJIA

Rrezet X, mjet i rëndësishëm diagnostikimi e terapie në mjekësi
Rrezet X, mjet i rëndësishëm diagnostikimi e terapie në mjekësi 18.04.2015

Zyra e Mbrojtjes nga Rrezatimi në QSUT na pajis me një informacion të vlefshëm, jo vetëm për të njohur shumë rreth tij, por edhe për të kuptuar si bëhet kontrolli dhe menaxhimi i ekspozimeve, si dhe disa këshilla për t’i pasur gjithmonë parasysh.

Muzikë Turke

VIDEOT E FUNDIT

TREGOJI TË GJITHA
KONKURSI I MUAJIT

TRT SHQIP NË FACEBOOK