Sedat YAVAŞ

 
         
 
   
Müzik Türü - Görevi:
  THM - Saz sanatçısı
( Bağlama )
 
   
Eğitim Durumu:
  Lisans Üstü  
        *Sanatsal Yaşamı: Müziğe, Türk Halk Müziğine olan ilgimden dolayı küçük yaşlarda bağlama çalıp, türkü söyleyerek başladım. 1999 yılında Edirne Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi yetenek sınavlarına girerek başarılı oldum ve orta öğrenimimi burada tamamladım. Lise yıllarımdan önce Türk Halk Müziği ile ilgili birçok dernek ve kuruluşta müzikal faaliyetlere katıldım. Güzel Sanatlar Lisesi eğitimiyle birlikte Klasik Müzik öğrenmeye ve keman çalmaya başladım. Kemanın yanı sıra okul eğitimi gereği; piyano, müziksel işitme ve okuma ve şan dersleri almaya başladım. Birçok konserde korist, solist ve enstrümanist olarak yer aldım. Lise öğrenimimi 2003 yılında tamamlayıp aynı yıl Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı sınavlarına girerek başarılı oldum ve üniversite eğitimime burada başladım. 2005 yılında Ege Üniversitesi THM Korosunda saz icracısı olarak çalışmalara katıldım ve aynı yıl Bodrum’da yapılan Üniversiteler arası Solo Saz Yarışması'nda Üniversitemizi temsil ederek Türkiye Birinciliği aldım. Bununla beraber çok sesli koro, geleneksel koro ve toplu sazlarla icra dallarında Türkiye Birincisi olan Ege Üniversitesi THM Korosunda saz icracısı olarak bulundum. Yine 2006 yılında Bodrum, 2008 yılında İzmir’de yapılan Üniversiteler arası Toplu Sazlarla İcra Yarışmalarında Türkiye Birincisi olan Ege Üniversitesi THM Korosu sazları arasında yer aldım. Ayrıca DTM Konservatuarı icra topluluğuna 4 yıl saz icracısı olarak katıldım. Bu dönem içersinde Konservatuar kapsamında yapılan birçok konser, gösteri ve dinletilerde görev aldım.
2005 yılında TRT İzmir Radyosunun açmış olduğu yetenek sınavını kazanarak Hale Gür ve Ali Çakar yönetimindeki THM Gençlik Korosunda solist ve saz olarak çalışmalara başladım. 2006 yılında TRT Radyo 4 ‘ten on beş günde bir canlı olarak yayınlanan "Gençlerle Türk Halk Müziği" programlarında saz sanatçısı olarak, zaman zamanda bu programlara çalar-söyler olarak katıldım. Aynı zamanda 2005 yılı itibariyle TRT İzmir Radyosu THM Korosunda Akitli Bağlama Sanatçısı olarak göreve başladım. Birçok radyo ve televizyon programına saz ve ses sanatçısı olarak katıldım.
Okul ve Radyo hayatı dışında dernek ve halk eğitimi merkezlerinde bağlama, keman ve nota eğitimi kursları vermeye devam ediyorum. Türk Halk Müziği ve Türk Halk oyunlarıyla alakalı Türkiye genelinde yapılan birçok yarışmada saz olarak yer aldım. Okul döneminde İzmir başta olmak üzere ülkemizin bazı il ve ilçelerinde yapılan konser ve gösterilerin birçoğuna katıldım. Ayrıca Balıkesir’in Dursunbey ilçesi ve çevresinde, Dursunbey Folklor Araştırma Eğitim ve Turizm Derneğiyle birlikte araştırma ve derleme çalışmaları yaptım. Bu çalışmalara halen devam etmekteyim.
2008 yılında Ege Üniversitesi DTM Konservatuarı’ndan mezun oldum. Aynı sene Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü GSE Müzik Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programına devam ettim ve 2009 yılında mezun oldum. Şu an TRT İzmir Radyosu THM Korosunda Saz Sanatçısı olarak görev yapmaktayım.