TRT ANKARA RADYOSU ÇOKSESLİ KOROSU

 
         
 
        * TRT ANKARA RADYOSU ÇOKSESLİ KOROSU
* TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu Orkestra Şefi Prof. Hikmet ŞİMŞEK ve besteci Muammer SUN’un çabalarıyla 1970 yılında kuruldu. Koro ilk çalışmalarına, Çoksesli Müziğin ülke ölçeğinde yaygınlık kazanması için büyük çabalar gösteren Şef Hikmet ŞİMŞEK ile başladı.1974 yılında Koro’nun yönetiminde Şef Walter STRAUSS’u görüyoruz. 9 yıl süren bu dönem usta yönetmenin 1983 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi Genel Müzik Direktörlüğüne atanmasıyla son buldu.1985-1987 yılları arasında Şef Bujor HOINIC, 1987 yılında ise Şef Jan SZELEPCSENYI Koronun şefi olarak görev aldı.Koro çalışmalarını, 1992 yılından bu yana Şef Elnara KERİMOVA ile sürdürmektedir.
* Topluluk, yurdumuzun ilk profesyonel a-capella (eşliksiz) korosudur.
* Koro, Rönesans müziğinden günümüz müziklerine uzanan geniş bir dağara sahiptir. Çağdaş Türk Müziği’nin bu dağar içinde özel bir yeri vardır. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’na bağlı bir topluluk olmanın sağladığı olanaklarla Koro, yurtiçinde ve yurtdışında geniş kitlelerce tanınmaktadır. Koro’nun dağarında değişik örneklerin sergilendiği ses kayıtları bugüne dek, pek çok yabancı yayın kurumu tarafından yayınlanmıştır.
* Türkiye Radyo –Televizyon kanallarında yayınlanan programları, canlı radyo ve stüdyo konserleri, senfonik orkestra eşlikli konserleri, yurtiçi ve yurt dışı konser turneleri izleyiciler üzerinde, ayrıca sanat çevrelerinde yankılar uyandırmaktadır. Koro, 1997 yılında Selanik’te Atatürk Evinde televizyon programı gerçekleştirmiş, yine Selanik’te düzenlenen Dimitria-2005 festivaline katılmıştır.
Koronun Türkiye ölçeğinde uyandırdığı bir başka önemli etki ise, koro dernekleri kurulmansının yanı sıra çeşitli düzeydeki a-capella koroların sayılarında önemli artışa yol açmış olmasıdır.
*Koronun aldığı ödüller
-1983 yılında Pollheim'de (Almanya) "Üçüncülük Ödülü"
-"1994 Yılı Polifonik Koro Müziğine Hizmet Özel Ödülü"
-1997 Yunanistan Kardista 15.Uluslararası Koro Yarışması "Jüri Özel Ödülü"
-2003 yılı "Hayri Akay Ödülü"
*Koronun 4 CD'si bulunmaktadır.