Derya TÜRKAN

 
         
 
   
Müzik Türü - Görevi:
  TSM - Saz sanatçısı
( Kemençe-Ritm )
 
   
Eğitim Durumu:
  Lisans  
        * Sanatsal Yaşamı : 1984 yılında Istanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı “Çalgı Eğitimi Bölümü”ne girdim. İhsan Özgen'le kemençe çalıştım. 1996 yılında Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Paris Sorbonne Üniversitesinde düzenlenen ünlü keman sanatçısı Sır Yehudi Menuhin ‘in 80. yaş günü konserine Kudsi Erguner’le beraber Fransa Cumhurbaşkanı’nın davetlisi olarak katıldım. Amerika’da birçok üniversitede özellikle San Francisco, Santa Cruse; Şehvar Beşiroğlu ve Feridun Özgören ile beraber Harvard, MIT üniversitelerinde, Berkley ve New England konservatuarında açıklamalı konserlere, seminerlere ve derslere katıldım. 2004 yılından bu yana Ross Daly’nin Grit’deki “Labyrinth Musical Workshop” adlı okulunda Sokrates Sinepoulos’la Kemençe ve Klasik Osmanlı Müziği semineri vermekteyim.
* TRT Çalışmaları : Radyo için hazırlanan Solo kemençe ile saz eserleri, Murat Aydemir ile üç bölüm saz eserleri, III. Selim Eserleri CD çalışması, Köçekçeler CD çalışması.
* Topluluklar : Genel sanat yönetmenliğini devlet sanatçısı Prof. Necdet Yaşar'ın yaptığı Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu'na davet edildim. 8 yıl süreyle misafir sanatçı olarak görev yaptım. 1993 yılından itibaren Kudsi Erguner grubu. 1996’da kendi kurduğu Yunanlı ve Türk müzisyenlerden oluşan “İstanbul’dan Mektup”, 1995’de Cengiz Onural ve Murat Aydemir’le beraber kurdukları “İncesaz” grubu ve 2002’de Uğur Işık, Fahrettin Yarkın’la kurdukları Sultan’ın Ozanları Topluluğu. Yararlandığı Hocalar : İhsan Özgen, Fırat Kızıltuğ, Alâeddin Yavaşça, Niyazi Sayın, Bekir Sıtkı Sezgin, Kani Karaca, Erol Deran, Mutlu Torun, İnci Çayırlı, Yavuz Özüstün
* Yapmış olduğu CD Çalışmaları :1996 yılında Kudsi Erguner'le Fransa'da kayıtları yapılan ve yayınlanan "Chemıns"(yollar) adlı bir albüm. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu ile TBMM için Saz eserleri CD çalışması. Kudsi Erguner ile Osmanlı Davulları, Ottomania, Islam Blues, Beyzade, Ferahfeza Mevlevi Ayini CD ‘leri. 1997 ve 2007 yılında Tanburi Murat Aydemir ile beraber Ahenk ve Ahenk Volume 2 isimli solo albümleri, Yunanlı kemence sanatçısı Sokrates Sinepoulos ile beraber İstanbul’dan Mektup albümü. 2001 yılında Ermeni Duduk sanatçısı Civan Gasparyan ve Erkan Oğur’ la beraber yaptıkları “Fuad” isimli albüm. İncesaz grubu ile Eski Nisan, İkinci Bahar, Eylül Şarkıları, İstanbul’a Dair, Mazi Kalbimde ve Elif isimli altı albüm. Fransız kontrabasçı Renaud Garcia Fons’un ve Çello sanatçısı Uğur Işık’ın eşlik ettiği “Minstrels Era“ isimli albüm. Özgün müziğini Uğur Işık’la beraber yaptıkları Murat Bardakçı’nın hazırladığı Son Osmanlılar belgeseli VCD çalışması.