TRABZON RADYOSU ÇOKSESLİ ÇOCUK KOROSU

Kategori: Korolarımız | 0

Ülkemiz çocukları arasında ortak bir söyleme biçimi ve ortak bir repertuar oluşturmak amacıyla kurulan çocuk korolarına, 1996 yılında kurulan TRT Trabzon Çocuk Korosu da katılmıştır.

TRT Çocuk Koroları kuruluşlarından çok kısa bir süre sonra üretime geçmiş ve Kurum yayınlarında da etkin bir biçimde yer almaya başlamıştır. Korolarımız yayınlarımızın yanısıra yurt içinde gerçekleştirdikleri sayısız faaliyetlerde büyük beğeni kazanmışlardır. Korolar Ulusal etkinliklerinin yanı sıra Uluslar arası festivallere katılımları ile de Ülkemizi başarı ile temsil etmişlerdir.

TRT Trabzon Çocuk Korosu Eğiticileri 1996 –halen Dilek Dincer 1996 – 1997 Ayşe Meral Töreyin 1997- 1999 Meral Sevgi Mısırcı 1997 – halen Müzeyyen Gökdemir 1997 – 2004 Gökay Pehlivan 2005- halen İsmail Eraslan.

TRT Trabzon Çocuk korosu kuruluşundan günümüze kadar, başta Trabzon olmak üzere çevre illerde ve ilçelerde çok sayıda konserler vermiştir.Bu konserlerin bazıları TRT radyolarından canlı olarak yayınlanmıştır. Çeşitli kutlama ve anma programlarında yer alan TRT Trabzon çocuk korosu, Trabzon ilinde önemli kabul görmüş, sınavla seçilen üyelerinin başvuru sayılarında yıldan yıla yoğun artış gözlenmiştir.

2011 yılıda gerçekleşen Popüler Çocuk Şarkıları yarışmasının 7. TRT Trabzon Çocuk Korosu’nun ev sahipliğinde Trabzon ilinde gerçekleşmiş, ve TRT Çocuk Kanalından canlı yayınlanmıştır.

TRT Trabzon Çocuk Korosu Karadeniz yöresine ait eserlerin düzenlemeleri ile TRT Çocuk şarkıları repertuarına eserler katmışlardır. Koromuz çalışmalarını Trabzon’lu ailelerin müziğe yetenekli çocukları, TRT Trabzon Müdürlüğü ve TRT Müzik Dairesi Başkanlığının koordinesinde başarılı olarak sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone