TRT POPÜLER ÇOCUK ŞARKILARI YARIŞMASI

 

Günümüz çocuğunun eğitim müziğinin yanı sıra yoğun bir biçimde popüler müzik dinleme ve söyleme eğiliminde olduğunu hisseden ve dağarcıklarında bu ihtiyacı giderecek şarkıların olmadığını fark eden Kurumumuz bu boşluğu doldurmak üzere ilki 1990 yılında olmak üzere “TRT Popüler Çocuk Şarkıları Yarışması” adı altında bir yarışma düzenlemiştir.

1990 yılından bu yana 11 kez düzenlenen “TRT Popüler Çocuk Şarkıları Yarışması” ülkemiz çocuklarının popüler müzik dinleme ve söyleme gereksinimine iyi ve doğru örneklerle katkıda bulunurken, çocuk müzikleri repertuvarının zenginleşmesini ve renklenmesini de sağlamıştır. Yarışmalar sonucunda toplam 121 şarkı repertuvara kazandırılmıştır.

2015 Popüler Çocuk Şarkıları Yarışması çalışmalarına, 2014 Eylül ayında başlamıştır. Üç aşamalı olan yarışmanın birinci aşamasında Kuruma teslim edilen eserler, nota üzerinden değerlendirilip, yarı finalde yarışacak olan eserler belirlenmiştir. İkinci aşamada, yarı final için belirlenen ve çocuk koroları tarafından seslendirilen eserler, 6 haftalık bir sürede web üzerinden yayınlanmış, izleyicilerin oylarına sunulmuştur. Sonraki aşamada ise uzman jüri değerlendirmesi sonucunda finalde yarışacak 10 eser belirlenmiştir. Bu değerlendirmede web izleyici oyları %25, uzman jüri oyları ise %75 etkili olmuştur.

Yarışmanın ilk aşaması olan Eleme Kurulu toplantısında; Müzik Dairesi Başkanı Başkanlığında 30-31 Ekim 2014 tarihlerinde toplanan Kurul, yarışmaya başvuran 112 şarkı arasından 16 tanesini seçmiştir.

http://www.trt.net.tr/populercocuksarkilariyarismasi sayfamızdan 02 Mart – 02 Nisan 2015 tarihleri arasında   yapılan web oylaması sonucu ile 03 Nisan 2015 tarihinde toplanan Uzman Jüri oyları toplamı sonucunda Final’de yarışacak 10 şarkı noter huzurunda belirlenmiştir.

Finalde yarışacak eserler Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Erzurum, Çukurova, Antalya ve Diyarbakır’da 8-15 yaş arası çocuklardan seçilen çocuk jürileri aracılığıyla değerlendirilecek ve TRT Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon Çocuk Koroları tarafından seslendirilecektir.

20 Haziran 2015 Cumartesi günü Sanatçılar ATİYE ve Sinan AKÇIL’ın konuk olarak katılacağı TRT Popüler Çocuk Şarkıları Yarışması Finali, Ankara Congresium’da gerçekleştirilecek ve TRT Çocuk, TRT Müzik, TRT Avaz kanallarımız ile web sayfamız’dan canlı yayınlanacaktır.

Tüm çocuklarımız ve velilerimiz ücretsiz olan finalimize davetlidir.