ANKARA RADYOSU ÇOKSESLİ ÇOCUK KOROSU

Kategori: Korolarımız | 0

TRT ANKARA ÇOCUK KOROSU

1978 yılında kurulan Ankara Televizyonu Çocuk Korosu ile 1979 yılında kurulan Ankara Radyosu Çocuk Korosu, 1981 yılında birleşerek TRT Ankara Çocuk Korosu adı altında çalışmalara başlamıştır.

Koro, çocuk korolarının kuruluşunda büyük emeği geçen Saip Egüz ve Sevim Ünal ile başladığı çalışmalarına, daha sonraki yıllarda Reyhan Öney, Müzeyyen Demirci, Salih Aydoğan, Gülşen Şimşek, Suna Çevik, Taner Solukçu, Demet İlik, Fatma Öz ve Elif Gökalp Öztaşkent ile devam etmiştir. Koro halen çalışmalarına Süreyya Çağlar, Fulya Gedikli, Nilüfer Tatman ve piyanist Güler Demirova eşliğinde devam etmektedir.

Ankara Radyosu Çoksesli Müzikler Müdürümüz Elif GÖKALP tarafından idari işlerimiz yürütülmektedir.

TRT Ankara Çocuk Korosu, Radyo ve Televizyon programlarının yanı sıra çeşitli eğitim ve kültür kurumlarında konserler vermiş ve Uluslararası “Joy of Europe” çocuk şenliğine ayrıca Avrupa Yayın Kurumunca her yıl düzenlenen “Let The People Sing” Koro yarışmasına da band kaydı ile katılmıştır. 1997 yılında düzenlenen Polifonik Korolar Şenliğinde “Artikülasyon – Diksiyon – Anlaşılırlıkta Başarı Ödülü” ile 2003 yılında 8.Polifonik Korolar Şenliği’ne katılan koro, “Homojenlik, koro tınısı ve entonasyon” ödülü almıştır.

Koro yurt dışında yapılan (Arnavutluk, Yunanistan,Portekiz) çeşitli yarışma ve festivallerde ülkemizi temsil ederek Portekiz’de dünya birinciliği Arnavutluk’ta jüri özel ödülü kazanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone