Хамас не е терористичка организација и Палестинците не се терористи

Хамас е организација на отпорот на Палестинците за спасување на татковината од окупацијата на окупаторите

Хамас не е терористичка организација и Палестинците не се терористи

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган рече дека Хамас не е терористичка организација и дека Палестинците не се терористи.

Претседателот Ердоган му испрати втор твит на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Ердоган во твитот напиша:

„Хамас не е терористичка организација и Палестинците не се терористи. Турција е во солидарност со палестинскиот народ кој е изложен на насилствата на тираните“.

Ердоган рече дека Хамас е организација на отпорот на Палестинците за спасување на татковината од окупацијата на окупаторите.Слични вести