Иран го одби предлогот на Макрон

Касими рече дека нуклеарниот договорот не е отворен за преговори

Иран го одби предлогот на Макрон

Официјален Техеран го одби предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за одржување нови преговори меѓу Иран и земјите П5+1 (САД, Русија, Кина, Франција, Англија и Германија) во врска со програмата за балистички ракети во рамките на нуклеарната програма.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Иран Бехрам Касими рече дека нуклеарниот договорот не е отворен за преговори.

Неколкупати на францускиот лидер му рековме дела нуклеарниот договор на Иран не е отворен за дискусии и дека во содржината на текстот не можат да се вклучат други прашања.Слични вести