Самоубиствен бомбашки напад на едно Турбе во Пакистан

Турција го осуди терористичкиот напад во Пакистан

Самоубиствен бомбашки напад на едно Турбе во Пакистан

Во самоубиствениот бомбашки напад на едно турбе во пакистанската провинција Белуџистан загинаа 20, а 25 лица беа повредени.

Властите соопштија дека во моментот кога напаѓачот се обидувал да влезе во турбето, бил спречен од безбедносните сили поради што го активирал експлозивот врз себе.

Турција го осуди терористичкиот напад во Пакистан.

Во писменото соопштение кое беше објавено од страна на Министерството за надворешни работи беше истакнато дека Турција со жалење ја прими веста за загинатите и повредените во терористичкиот напад на верското собиралиште во градот Џал Магси во пакистанската провинција Белуџистан.Слични вести