Странски печат 09.01.2019

Еве неколку од денешните наслови на странските средства за информирање...

Странски печат 09.01.2019

Германската телевизија „АРД“: Турција и САД дискутираат по прашањето на Сирија.

Интернет страницата на германскиот портал „Шпигел Онлајн“: Мисијата за Сирија на Болтон: Чистачите на Трамп поразени од Ердоган.

Германскиот весник „Ханделсблат“: Ниските каматни стапки го прошируваат просторот на движење на земјите од Еврозоната и воедно доведува да нивно невнимателно однесување.

Германски „Дојче Веле“: Двајца Германци се водат како исчезнати во Египет.

Повторно германски „Дојче Веле“: Главното јавно обвинителство покренува кривична постапка против еден Сириец.

Францускиот весник „Ле Фигаро“: Нападите во Брисел: Украдени извештаите за аутопсија на жртвите.

Француски „Ле Паризиен“: Жолтите елеци: Провокација на Италија

Еден друг француски весник „Ле Монд“: По изјавата на Трамп во врска со пограничниот ѕид, се продлабочи кризата во САД.

Шпанскиот весник „Ел Мундо“: „Балеарските острови им поставуваат услов на службениците со судиите да зборуваат на каталонски јазик.

Кубанската новинска агенција „Пренса Латина“: Потврдено е дека САД располага со свое воено присуство во Панама, кое буди сомневање.

Рускиот весник „Известија“: Повлекувањето на единиците од Сирија, стана тешко прашање за преговори помеѓу САД и Турција.

Руската новинска агенција „ТАСС“: Рјабков не е сигурен дека САД целосно ќе ја напуштат Сирија. Москва и Вашингтон наскоро ќе разговараат по ова прашање.

Руската новинска агенција „Риа Новости“: Кимки, го победи Фенербахче во Евролигата. Кимки во четврток, во Истанбул ќе игра против Анадолу Ефес.

Саудискиот весник „Ал Шарк Ал Авсат“: Африканците блиску до вадење на заеднички пасош кој што ќе опфати 55 земји.

Дневниот арапски весник кој се објавува во Англија „Ал Кудс Ал Араби“: Ердоган предлага на местото на силите во САД да преминат сили кои ќе бидат составени од сите средини на Сирија.

Либанскиот весник „Ал Мустакбал“: Западнаа во очајна состојба: Што им стори бурата на сириските бегалци?

 Слични вести