Странски печат 13.07.2018

Кус осврт на странскиот печат

Странски печат 13.07.2018

Новинска агенција ТАСС,Русија: Првиот претседател на новиот систем на власта во Турција,Реџеп Тајип Ердоган ,првата надворешна посета ја оствари на Азербејџан и на Турската Република Северен Кипар.

Новинска агенција ИРНА,Иран: Претседателот Реџеп Тајип Ердоган рече дека Кипар е националано прашање за Турција.

Новинска агенција ТАСС,Русија: Министерот за надворешни работи на Република Турција Мевлут Чавушоглу изјави дека ќе се вложуваат поголеми напори во процесот за пристапување во членство во ЕУ.

Ле Монд,Париз: Претседателот Реџеп Тајип Ердоган вети почеток на еден нов период.

Радио Глас на Русија : Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека набавката на ракети С-400 од Русија е право на сопствена одлука на Турција.

Агенција Нова, Италија: Нов началник на Турските вооружени сили стана Јашар Ѓулер.

Франкфуртер алгемајне, Германија : Реџеп Тајип Ердоган и официјално претседател на држава и на влада.

Риа Новости Русија : Обемот на трговската размена меѓу Русија и Турција во периодот јануари-мај годинава забележа раст од 46,2 посто.

АП Британија : Бинали Јилдирим избран за претседател на турскиот парламент.

Ројтерс, Британија : Премиерот на Грција: Турција и Грција постигнаа договор за фокусирање кон намалување на затегнатоста во басенот на Егејското море.

 

 Слични вести