Турскиот репрезентативец Семих Шентурк се прости од фубалот

Во сезоната 2007-2008 Семих Шентурк со 17 голови со дресот на Фенербахче беше избран за најдобар стрелец

Турскиот репрезентативец Семих Шентурк се прости од фубалот

Турскиот репрезентативец Семих Шентурк кој последен пат играше за екипата на Ескишхеир рече дека се прости од 35 годишната активна фудбалска кариера.

Шентурк со професионалната кариера започна во 1999 година во Фенербахче, а последен пат го облече дресот на Ескишехирспорт. Во постот што го објави преку инстаграм Шентурк рече дека ја оконча кариерата.

Семих Шентурк со дресот на Фенербахче освои 5 шампионски титули на Супер лигата и по двапати Купот на Турција и Супер купот.

На натпреварите на кои играше откако ќе започне натпреварот, постојано постигнуваше голови поради што се стекна со прекарот „дежурен голгетер“ додека поради младата возраст на која успеа да го облече дресот го доби и прекарот „Младиот Семих“ кој во 2008 година играше дури на полуфиналниот натпревар на турската репрезентација на Европското фудбалско првенство во 2008.

Во сезоната 2007-2008 Семих Шентурк со 17 голови со дресот на Фенербахче беше избран за најдобар стрелец.Слични вести