Романката Симона Халеп и Шпанката Гарбине Мугуруза ќе играат во полуфиналето на Ролан гарос

Халеп ја совлада Германката Кербер, а Мугуруза ја совлада Русинката Шарапова

2018-06-06T142830Z_1610798305_RC1F5833DC30_RTRMADP_3_TENNIS-FRENCHOPEN.JPG
2018-06-06T142639Z_1123943019_RC197C8D1F10_RTRMADP_3_TENNIS-FRENCHOPEN.JPG
2018-06-06T133633Z_774461305_RC18865CB1F0_RTRMADP_3_TENNIS-FRENCHOPEN.JPG
2018-06-02T092051Z_120939975_RC1AF17AC580_RTRMADP_3_TENNIS-FRENCHOPEN.JPG
2018-06-06T130443Z_1555892617_RC1460F042B0_RTRMADP_3_TENNIS-FRENCHOPEN.JPG

На вториот Гренд слам на Отвореното тениско првенство на Франција (Ролан гарос) жени, фаворитките Романката Симона Халеп и Шпанката Гарбине Мугуруза ги совладаа противниците и се пласираа во полуфиналето.

11-от ден на турнирот во Парис, на полуфиналниот натпревар се натпреваруваа тенискиот рекет број еден Романката Симона Халеп и 12-от рекет Германката Ангелика Кербер.

Халеп иако во дуелот против Кербер го загуби првиот сет со 7-6, многу брзо закрепна и преостанатите два сета ги доби со 6-3 и 6-2 и на тој начин се пласираше во полуфиналето.

На другиот полуфинален натпревар, светскиот рекет број 3, Шпанката Гарбине Мугуруза беше многу подобра од Русинката Марија Шарапова и со победа од 2-0 во сетови се пласираше во полуфиналето.

Во полуфиналето ќе играат Халеп и Мугуруза.Слични вести