3 χρυσά και 1 αργυρό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Γυναικών

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν η Μπουσενάζ Τσακίρογλου, η Ελίφ Γκιούνερι και η Σενούρ Ντεμίρ και αργυρό η Μπουσενάζ Σουρμένελι

788969

3 χρυσά και 1 αργυρό κατέκτησε η Τουρκία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Γυναικών στην Ιταλία.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν η Μπουσενάζ Τσακίρογλου στην κατηγορία των 51 κιλών νικώντας την Σουηδή Λιζ Σαντεμπγιέρ, η Ελίφ Γκιούνερι στην κατηγορία των 81 κιλών νικώντας την Ελληνίδα Ελένη Άννα Μιχελεκάκη και η Σενούρ Ντεμίρ στην κατηγορία των 81+ κιλών νικώντας την Πολωνή Κούσιακ Σίλβια.

Η Μπουσενάζ Σουρμένελι η οποία έχασε από την Ολλανδή Νούτσα Μρέιλε στον τελικό της κατηγορίας των 75 κιλών κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

Ο πρόεδρος της Τουρκικής Ομοσπονδίας Πυγμαχίας (TBF) Εγιούπ Γκιοζγκέτς είπε ότι στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ιταλίας συμμετέχουν σπουδαίοι αθλητές από σημαντικές ευρωπαϊκές χώρες.

«Δεν είναι εύκολο να εκπροσωπείσαι με 4 ονόματα στον τελικό σε μια τόσο δύσκολη ατμόσφαιρα. Είμαστε η μοναδική ομάδα που καταφέραμε να έχουμε 4 αθλητές στον τελικό. Όλα τα κορίτσια μας αγωνίστηκαν πολύ ωραία. Θα επιθυμούσαμε να ήταν όλες χρυσές αλλά αυτά δεν γίνονται αμέσως. Στόχος μας είναι να κατακτήσουμε το πρώτο χρυσό στη πυγμαχία γυναικών για την Τουρκία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020. Προχωράμε με σίγουρα βήματα προς την επίτευξη αυτού του στόχου. Οι διακρίσεις των κοριτσιών μας σε τέτοια ελίτ πρωταθλήματα δείχνει το πόσο σωστός είναι ο οδικός μας χάρτης. Ελπίζω ότι θα είμαστε πανέτοιμοι μέχρι το 2020», δήλωσε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος της Τουρκικής Ομοσπονδίας Πυγμαχίας Εγιούπ Γκιοζγκέτς.