Ιστορική επιτυχία για την Εθνική Ομάδα Άρσης Βαρών Παίδων-Κορασίδων

Η Εθνική ομάδα κατέκτησε 39 μετάλλια στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών Παίδων-Κορασίδων που διοργανώθηκε στην Πολωνία

572538

Ιστορική επιτυχία για την Εθνική Ομάδα Άρσης Βαρών Παίδων-Κορασίδων, καθώς κατέκτησε 39 μετάλλια στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διοργανώθηκε στην Πολωνία με τη συμμετοχή 320 αθλητών και αθλητριών από 23 χώρες.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Τουρκικής Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών, η Τουρκία που συμμετείχε με 28 αθλητές και αθλήτριες, 14 παίδες και 14 κορασίδες, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην πόλη Νόβι Τομίσλ, κατάφερε να συγκεντρώσει τα περισσότερα μετάλλια στο συγκεκριμένο άθλημα στην ιστορία της χώρας.

Η Εθνική ομάδα κατέκτησε 10 χρυσά, 11 αργυρά και 18 χάλκινα μετάλλια.

Η Τουρκία που συγκέντρωσε 1.836 βαθμούς κατέκτησε την δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης, πίσω από την διοργανώτρια Πολωνία.