27 Ocak 2015

TRT Çukurova Radyosu

3 Mart 1968’den Günümüze...Tarih, Kültür, Gelenek; İlkeli Ve Sorumlu Yayıncılık Anlayışıyla TRT Çukurova Radyosu 42 Yaşında…

Yayına Giriş: 03.03.2010 13:36:27
Güncelleme: 03.03.2010 13:36:27

Bölgemizde ilk radyo 1962 yılında 2 kw güçle Adana’da İl Radyosu olarak kurulmuş ve yayına geçmiştir. Bu yayın gücü ile bölge ihtiyacının karşılanamayacağı anlaşılmış, Mersin’in Kazanlı beldesinde telsiz hizmetleri için kurulan 4 adet anten ve teknik cihazlar söz konusu İl Radyosunun hizmetlerine tahsis edilmiştir. Çukurova Radyosu adı ile Mersin’de ilk radyo yayını 3 Mart 1968 tarihinde başlamıştır. Daha sonra çağdaş yayın teknolojisi ile donatılan verici ile bölgenin tamamına haber ve program yayını yapılması planlanmıştır. Kısa bir süre sonra, Çukurova Bölge Radyosu adı ve 300 kw güç ile orta dalgadan yayınlarını gerçekleştirmeye başlamıştır. Kiralanan geçici mekânlarda yayınını sürdüren Çukurova Bölge Radyosu 18.01.2001 tarihinde Kurumumuzca yaptırılan kendi binasına taşınmıştır. 2001 Yılından bu yana yeterli teknik donanımı, modern hizmet binasıyla yapım yayın hizmetlerini sürdürmekte olan Çukurova Bölge Radyosu, yaptırılan dinleyici araştırmalarıyla bölgenin en çok dinlenen radyosu olma özelliğini sürdürmektedir.

Radyomuzun yayın hayatından satır başları;

Radyomuz daha Adana İl Radyosu konumunda iken, bünyesinde oluşturulan THM Korosu ile gerek bölgemizdeki mahalli sanatçıların tanınmasına, gerekse bölgemiz türkülerinin derlenerek TRT Repertuarına kazandırılmasına katkı sunmuştur. Sözgelimi; Halit Arapoğlu, Müslüm Gürses, Abdurrahman Yağdıran, Ali Limoncu, Fahri Işık gibi sanatçıların tanınmasında etkili olmuştur. Ayrıca; Gül Ahmet Yiğit, Hacı Karakılçık, Mahmut Taşkaya, Osman Feymani, Abdülvahap Kocaman, Cevdet Günebakan, Ökkeş Dehmenoğlu, Haydar Aslan gibi mahalli sanatçı ve âşıkların çalışmalarını dinleyici ile buluşturmalarına imkân sağlamıştır.

Geçmişten bugüne radyomuzca hazırlanıp yayınlanan ve bölge dinleyicisinin hafızalarında güzel bir yer edinmiş olan programlardan bazılarını hatırlayacak olursak; “Kim Bu Çocuklar” , “Karacaoğlan Dadaloğlu Yurdundan” , “Dilde Telde Çukurova” , “Yöremiz Folklorundan” , “Bir Köyümüzde Köylülerimizle” gibi blok programların yanı sıra “Günaydın (Bölgesel)” , “Öğle Üzeri” , “Öğleden Sonra” , “Çukurova Radyosundan Sizlere” , “Dinleyici İstekleri” gibi kuşak programlar sayılabilir.

TRT Çukurova Radyosu, kültür ve sanat faaliyetlerine de özel bir önem vermiştir. Sözgelimi; bugün uluslar arası birer nitelik kazanmış olan “Adana Altın Koza Film Festivali” ve “Silifke Kültür Sanat Festivalinin” tanıtımı, bölge insanı tarafından sahiplenilmesi sürecinde yayınlarıyla önemli katkılar sunmuştur.

1974 Kıbrıs Barış Harekâtı, Radyomuzun bölgemizdeki gerekliliğini en çarpıcı şekilde ortaya koymuştur. Harekât sırasında ve sonrasında, bölge halkının harekâta desteğinin daha da artmasına katkı sunmuş, adaya giden askerlerimize ve ailelerine moral değer aşılama görevini başarıyla yürütmüştür. Bu dönemde sadece Kıbrıs’taki askerlerimiz ve Türkiye’deki ailelerinin mesajlarından ve müzik isteklerinden oluşan programlar hazırlanıp yayınlanmıştır.

Bütün bu güzel ve anlamlı yapım-yayın çalışmalarına bölgemizdeki kurum ve kuruluşlar da duyarsız kalmamıştır, bunun en güzel örneği de aldığımız ödüllerdir.Az Sonra
Tüm Akışlar
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Resmi Web Sitesi