bilbakalımtrt_2021 banner
trtcocuk_kitaplik_2021 banner
Kuranı Kerim GOY_2021_680*100 banner
Bir Zamanlar Kıbrıs_680*100 banner
özüsözüinsan_banner_680x100 banner
Gelecegin_İletisimcileri_2021_680*100 banner


/
X

Teletext


Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüştürülmesi hedefine katkı sağlamak amacıyla 1990 yılında teletekst yayınına başlayan Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu, kaliteli yayıncılık anlayışından ödün vermeden, Avrupa Yayın Kuruluşu EBU'nun teletekst yayıncılığı konusundaki teknik ve içerik biçim kriterlerini de dikkate alarak yayın yapmaktadır.

Teletekst yayınlarını televizyon kanalları üzerinden sürekli güncellenen ortalama 550 sayfa ile teletekst yayıncılığı ve haberciliği konusunda özel olarak eğitilmiş deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Teletekst sayfalarında; gerçek zamanlı İMKB hisse senetleri bilgilerinden, kamunun işçi taleplerine, eğitim sayfalarından, döviz kurlarına, güncel haberlerden (Türkiye, Dünya, Ekonomi, Spor, Sağlık, Kültür-Sanat haberleri), Türkiye'de gerçekleşen son deprem bilgilerine, şans oyunu sonuçlarından, Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine, konsolosluk hizmetlerinden asker alma ve seferberlik işlemlerine, televizyon ve radyo yayın akışlarından TRT market bilgilerine kadar birçok bilgiye ulaşmak mümkün olmaktadır.

TRT Haber Merkezi ve ajanslardan alınan haberler, yayın ekibimiz tarafından yeniden biçimlendirilerek yayına hazırlanmakta, bir haberin yazıldıktan sonra yayına verilmesi ise birkaç saniye içinde gerçekleşmektedir.

Bugün sorumlu yayıncılık anlayışının getirdiği bilinçle yapılan yayınımızda, doğru indeksleme, bilgi ve haberin en kısa zamanda yayına verilmesi, sayfaların estetiği ve izleyiciye okuma kolaylığı sağlayacak süre ve renk ayarlaması gibi pek çok unsur dikkate alınarak teletekst sayfaları hazırlanmaktadır.