05 Mart 2015

Sıkça Sorulan Sorular

 ·      TRT tanıtım gezisine nasıl katılınır? (Kurumsal Başvuru)

Kurum ve kuruluşların Kurumumuzu, özellikle program yapım ve yayın süreçlerini tanıma isteklerini karşılamak adına Kurumsal tanıtım gezileri düzenlenmektedir. Bireysel gezi düzenlenmemektedir. Ziyaretler; Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 14:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Kurumsal başvurular; öğrenim kurumları, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarını kapsamaktadır. TRT Genel Müdürlüğü Oran Sitesi’ni (Ankara)  ziyaret edebilmek için 0 312 463 23 11-12 numaralı telefon aranarak başvuru yapılması gerekmektedir. Telefonla randevu aldıktan sonra, Genel Sekreterlik birimine ziyaret isteği dilekçesi yazılarak 0 312 463 23 07 numaralı faksa göndermek ya da elden ulaştırmak gerekmektedir. Ayrıntılı bilgiye Kurumsal Sayfa’da bulunan Halkla İlişkiler başlığından ulaşabilirsiz.

 

 

·      Çocuk ve Gençlik Koroları için sınavlar ne zaman açılır?

Çalışmalarını Kurumumuz bünyesinde amatör olarak sürdüren Çocuk ve Gençlik Korolarına eleman ihtiyacı olması halinde Eylül-Ekim aylarında sınav açılır. Bu sınavlar Kurumumuz radyo ve televizyon kanallarının yanı sıra internet sitemizden de duyurulur.

 

 

·      Bir müzik eserin TRT programlarında yer alması için ne yapmak gerekir?

Bir eserin TRT programlarında yer alabilmesi için öncelikle denetime gönderilmesi ve yayınlanabilir nitelikte bulunması gerekir.

 

 

·      Bir müzik eseri denetime nasıl gönderilir?

Repertuar denetimi için : Bir dilekçe ekinde eserin notaları ile sözleri, üzerlerinde (söz-müzik) eser sahiplerinin adları belirtilerek,

CD Denetimi için          : Bir dilekçe ekinde ses CD’si, sözleri yazılı olarak ve söz-müzik-düzenleme-icracı adları belirtilerek;

                Müzik Dairesi Başkanlığı

                TRT Sitesi 9.Kat A Blok

                Or-An ANKARA

 adresine gönderilir.

 

Daha geniş bilgi için bestecilerin repertuar kurullarına başvurma yöntemleri sayfasındaki dökümanları inceleyebilirsiniz.

 

·      TRT yayınlarında bir müzik eseri kullanıldığı takdirde, bu esere bir ücret tahakkuk ettirilir mi? Bunun için nereye başvurmak gerekir?

Yayınlarımızda kullanılan ve hiçbir meslek birliğine üye olmayan şahıslara ait müzik eserlerinin kullanımıyla ilgili olarak eser sahibi (kendisi ya da varisi) başvurduğu takdirde sistemimizden kontrol edilerek hak edilen tutar, tip sözleşme karşılığı eser hak sahibine ödenir. Eserin kullanımının takibi ve varsa hak ediş hesaplanması ile ilgili olarak Müzik Dairesi Başkanlığı Telif Hakları ve Çoğaltımdan Sorumlu Müdürlüğe başvuru yapılabilir. (Bilgi için: 0312 463 32 34)

 

 

·      TRT tarafından yapılan ihalelerden nasıl haberdar olabiliriz?

Gerek Kamu İhale Kanunu’nun 19. maddesi, gerekse 3(G) İstisna Yönetmeliğimizin 17. maddesi kapsamında “Açık İhale Usulü” ile ilan edilmek üzere gerçekleştirmekte olduğumuz tüm ihalelerimize; Kamu İhale Bülteninin yanı sıra web adresimizin İhaleler başlıklı bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

 

·      TRT televizyon ve radyo kanallarına reklam vermek için nereye başvurulmaktadır?

Kurumumuz reklam hizmetleri Reklam Tasarım Tanıtım Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmetkte olup, Kurumumuz ile Akdeniz Medya Satış ve Pazarlama Evi San. ve Tic. AŞ arasında imzalanan sözleşme ile, sözkonusu firmaya TRT reklam yerlerinin pazarlanması görevi devredilmiştir. Reklam taleplerinin değerlendilebilmesi için halen pazarlama görevini yürütmekte olan Akdeniz Medya ile irtibat kurulması gerekmektider.

- Akdeniz Medya Satış ve Pazarlama Evi San. ve Tic. AŞ Tel: 0212 385 00 00

 

·       TRT’de staj yapmak için ne yapılmalıdır?

Yaz Stajları                 :Kurumumuzca, her yıl üniversite ve meslek yüksekokullarına yaz stajı kontenjanları ayrılmakta ve bu kontenjanlar dahilinde okullar staj yapacak öğrencilerin isimlerini ilgili birimlerimize bildirmektedir.

Okul kontenjanlarından faydalanamayan öğrencilerin Mayıs ayı ortalarına kadar kendi alanlarını ilgilendiren Kurumumuz ilgili birimlerine şahsen müracaat etmeleri halinde kontenjan göz önüne alınarak değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Mesleki Eğitim Stajları :Kurumumuzca, her yıl 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde teknik ve meslek lisesi öğrencileri için İl Milli Eğitim Müdürlüklerine mesleki eğitim kontenjanları bildirilmekte ve bu kontenjanların okullara dağılımı İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

Okul kontenjanlarından faydalanamayan öğrencilerin Mayıs ayından sonra kendi alanlarını ilgilendiren Kurumumuz ilgili birimlerine şahsen müracaat etmeleri halinde kontenjan durumu göz önüne alınarak ayrıca değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

 

 

·        TRT’de çalışmak için aranan şartlar ve başvuru koşulları nelerdir?

Kurumumuz personel ihtiyacının karşılanması amacıyla zaman zaman sınavlar açılmakta ve bu sınavlar TRT televizyon ve radyo kanallarıyla internet sitesi ve gazetelerde ilan edilmektedir. Söz konusu sınavlara katılabilmek için;

Başvuruda bulunulacak kadro için sınav ilanında belirtilen taban puanın üzerinden KPSS puanı almış olmak, ayrıca sınav ilanında belirtilen diğer şartlara sahip olmak gerekmektedir.

Sınav ilanında belirtilen şartları taşıyan adaylar arasından Kurumumuzda yapılacak sınavlarda başarılı olan adayların atamaları yapılmaktadır.

 

 

·       Bir program projem var, TRT’de yayınlanmasını istiyorum. Ne yapmam lazım?(Televizyon)

Yapımcıların, Televizyon Dairesi Başkanlığı veya Kanal Koordinatörlüklerinden temin edecekleri  formda belirtilen gerekli bilgi ve belgelerle birlikte resmi başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

 

·        Bir program projem var, TRT’de yayınlanmasını istiyorum. Ne yapmam lazım?(Radyo)

Yayınlanması istenilen programların ayrıntılı proje ve bütçe dökümü ile birlikte, ulusal radyo kanallarımız için Ankara Radyosu Müdürlüğü, İstanbul Radyosu Müdürlüğü ve İzmir Radyosu Müdürlüğüne, bölgesel radyo kanallarımız için ise Antalya, Çukurova, Diyarbakır, Erzurum ve Trabzon Müdürlüklerinin radyo birimlerine müracaat edilebileceği gibi doğrudan Radyo Dairesi Başkanlığına da başvurulabilir.

 

 

·       TRT televizyon kanalları yayın akışları nasıl temin edilebilir?

TRT televizyonlarının haftalık yayın akışları ve program tanıtımları Kurumumuzun internet sitesinin (www.trt.net.tr) televizyon sayfalarında yer almaktadır. Yayın akışları kanallara ve kategoriye göre çok seçenekli sınıflandırılmıştır. Televizyon kanalları yayın akışlarına kısa yoldan ulaşmak için edres; http://www.trt.net.tr/televizyon/#yayin_akis_trt

 

 

·       Basın Yayın Kurumları haftalık radyo yayın akışlarını nasıl temin edebilirler?

TRT radyolarının haftalık yayın akışları ve program tanıtımları Kurumumuzun internet sitesinin radyo sayfalarında yer almaktadır. Ayrıca talep eden ve Radyo Dairesi Başkanlığı'na müracaat eden Basın Yayın Kurumlarına, radyolarımızın aylık yayın akışlarını ve verici bilgilerini içeren kitapçık gönderilebilir.

 

 

·       TRT Radyoları program ve etkinliklerine izleyici olarak nasıl katılınır?

TRT Radyolarınca hazırlanan seyircili programlara/konserlere ait yer ve zaman bilgileri Kurumumuz internet sitesinin radyo sayfalarında duyurulmaktadır.

     Arzu eden dinleyicilerimizin katılımından onur duyarız.

 

 

·      TRT yayınlarındaki arıza, enterferans ve kesintiler nereye bildirilir?

yayinsikayet@trt.net.tr

aktifhat@trt.net.tr adreslerine,

0312 463 36 91 nolu telefon ve 0312 463 36 37 nolu faks cihazlarına bildirilebilir.

 

 

·       TRT radyo ve televizyon yayın frekansları nelerdir?

TRT radyo ve televizyon yayın frekans bilgilerine www.trt.net.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

·       TRT Market iletişim numaraları nelerdir ve ürünler nasıl alınabilir?

TRT Marketler hakkında ayrıntılı bilgiye ve satışa sunulan ürünler listesine Kurumumuz internet adresindeki (www.trt.net.tr) Kurumsal linkinden ulaşabilirsiniz. 

Yapımı ve yayını Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen sesli ve görüntülü yapımlar Kaset, Kitap, CD, VCD, DVD, hediyelik eşya vb. haline getirerek satışa sunulmuştur. TRT Market ürünlerimizin satış şekli aşağıda belirtilmiştir;

a)    Elden Satış,

İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Mersin İl Müdürlüklerinde bulunan TRT Marketler ile Ankara Radyosu ve Genel Müdürlükte bulunan TRT Market olmak üzere toplam 9 noktadan yapılmaktadır.

b)    Posta ile Satış,

Posta ile satış fiyatını aşağıdaki banka hesap numaralarından birine yatırdıktan sonra banka dekontunun üzerine açık adresiniz ve size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ile birlikte talep ettiğiniz ürün adını okunaklı bir şekilde yazdıktan sonra aşağıda belirtilen faks numarasına göndererek ürününüzü adresinizden teslim alabilirsiniz.

            c)   Ulus Müzik Tarafından Yapılan Satış,

TRT Marketlerde satışta bulunan ürünleri (Kitap, CD, DVD) Ulus Müzik tarafından Türkiye çapına dağıtımı sağlanan müzik marketlerinden, kitabevlerinden ve perakende satış noktalarından temin edebilirsiniz.

 

Banka Hesap Numaraları

T.İş Bankası TRT Şubesi 4275-33743

İBAN NO : TR66 0006 4000 0014 2750 0337 43

T.C. Ziraat Bankası TRT Bürosu 1505-37463711-5001

İBAN NO : TR38 0001 0015 0537 4637 1150 01

Döviz Hesabı

T.İş Bankası Başkent Şubesi 4299-2196 904

İBAN KOD TR 58 0006-4000 0024 2992 1969 04

 

TRT Merkez Market İletişim

Adres            :TRT Genel Müdürlüğü Muhasebe ve Finansman Dairesi Başkanlığı

1.Kat B-Blok Oda No:115 TRT Sitesi OR-AN/ANKARA

Tel                : 0312 463 41 48 - 463 41 49

Faks              : 0312 463 40 54

 

TRT Marketler Telefon Numaraları

Ankara Merkez                : 0312 463 40 51-463 40 52

Ankara Radyosu              : 0312 306 40 85

İstanbul Müdürlüğü           : 0212 232 12 00/5362 

İzmir Müdürlüğü               : 0232 411 41 66 – 0232  411 43 58

Antalya Müdürlüğü           : 0242 334 11 11 – 0242 244  42 24

Çukurova Müdürlüğü         : 0324 231 22 22/185 – 0324 238 07 15

Diyarbakır Müdürlüğü        : 0412 223 29 05/1319 – 0412 223 93 82

Erzurum Müdürlüğü          : 0442 317 10 41/233 – 0442 316 22 78

Trabzon Müdürlüğü           : 0462 278 79 20/180

 

·       TRT arşivlerinden ürün nasıl talep edilir?

TRT Arşiv Dairesi Başkanlığına dilekçe, faks ve e-mail ile talep yapılır. Talep edilen ürünün süresi, içeriği, telif durumu ile hangi formatta ne amaçla kullanılacağı satış usul, esas ve yönetmeliğince düzenlenir. Ücret listesine göre hesap edilen tutar, Vakıfbank’ın 840 şube kodlu TRT ödeme bürosu 00158007293588437  nolu hesaba yatırıldıktan sonra taahhütname fakslanır / gönderilir.

            Banka dekontu ve taahhütname imzalanıp kuruma intikal ettirildikten sonra, gerekli kurgu ve aktarma işlemleri yapılarak, istenilen formatta hazırlanan ürün( elden veya kargo ile) talep sahibine ulaştırılır.

 

Ürün Talebi için gerekli irtibat numaraları;

                        Bilgi edinmek için telefon numaraları

                                   ( 0312- 4916211 )

                                   (0312- 4633516 )

                                   ( 0312- 4633547)

                                   ( 0312-4633548 )

                        Faks    :    ( 0312- 4633507 )

                        e-mail   :  yadb@trt.net.tr

 

Ürün için ücret yatırılacak banka şubesi:                      

                              Vakıfbank TRT ödeme bürosu

                              Şube Kodu   : 840

                              Hesap No     : 00158007293588437

 

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Resmi Web Sitesi